Advertisement

COP24/ Ekolodzy zaapelowali do ubezpieczycieli, by nie angażowali się w projekty węglowe

6 grudnia 2018
COP24/ Ekolodzy zaapelowali do ubezpieczycieli, by nie angażowali się w projekty węglowe

Siedmiu dużych europejskich ubezpieczycieli ograniczyło ubezpieczanie projektów związanych z węglem, a 17 innych wycofało się z takich przedsięwzięć - wynika z danych koalicji ekologicznej Unfriend Coal. Organizacja wskazuje jednak, że z węgla nie wycofują się firmy z Azji, Australii i USA.

Swój raport i apel w tej dziedzinie kilka organizacji działających na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych przedstawiło podczas odbywającego się w Katowicach Szczytu Klimatycznego COP24.

Podczas konferencji prasowej zatytułowanej "Dość ubezpieczania węgla" (Insuring Coal No More) wśród "wysoce kontrowersyjnych" - jak mówili ekolodzy - inwestycji węglowych wymieniono polską elektrownię Ostrołęka C (powstaje tam nowy blok węglowy o mocy tysiąca megawatów - PAP) i kopalnię Adani Carmichael w Australii.

"Te inwestycje powstaną tylko wtedy, jeśli znajdą się firmy gotowe je ubezpieczyć" - mówiła koordynatorka europejskiej części kampanii Unfriend Coal Lucie Pinson, oceniając, iż polityka ubezpieczycieli umożliwia rozwój sektora węglowego - od Polski po Australię, co - zdaniem organizacji ekologicznych - przyczynia się do nasilenia negatywnych zmian klimatycznych.

Ekolodzy wskazują, iż żaden z czołowych ubezpieczycieli z USA nie zobowiązał się dotąd do ograniczenia wsparcia dla węgla, piasków roponośnych (tar sands) i innych paliw kopalnych. Także ubezpieczyciele z regionu Azji i Pacyfiku wspierają paliwa kopalne.

W ocenie Lucie Pinson odejście od węgla największych i najbardziej renomowanych światowych ubezpieczycieli wzmacnia przekaz dotyczący tego, iż "przyszłość milionów ludzi zależy od wycofania się z węgla". Wyraziła nadzieję, że do nieubezpieczania węgla w krótkim czasie przyłączą się inni ubezpieczyciele, co w efekcie zahamuje realizację projektów węglowych - także w Polsce.

"Ostatnie przypadki wycofywania się z węgla największych ubezpieczycieli w UE to problem dla polskich spółek planujących rozwój infrastruktury węglowej, ale z drugiej szansa dla rozwoju energetyki odnawialnej" - ocenił Kuba Gogolewski z polskiej Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Przyznał przy tym, że po wycofaniu się ubezpieczycieli europejskich, węglowe projekty mogą ubezpieczać np. instytucje ze Stanów Zjednoczonych.

Ekolodzy krytykują budowę kopalni Adani Carmichael w Australii. Toby Thorpe z organizacji Australian Youth Climate Coalition ocenił, że planowane przez grupę Adani wydobycie węgla z kopalni Carmichael w stanie Queensland może wiązać się z "gigatonami" emisji dwutlenku węgla.

"Firma ogłosiła w zeszłym tygodniu, że samodzielnie sfinansuje ten projekt - to jedyna opcja po tym, gdy wsparcia odmówiło jej 27 banków. Ubezpieczyciele muszą pójść śladem banków i otwarcie wykluczyć możliwość współpracy, która pozwoliłaby na powstanie i działanie kopalni" - mówił Thorpe, podkreślając, że w kampanię przeciwko nowej kopalni węgla zaangażowana jest młodzież z całej Australii.

Organizacje pozarządowe wystosowały w czwartek wspólny apel do ubezpieczycieli, m.in. z USA, by poszły śladem europejskich instytucji, wycofujących się ze wspierania projektów węglowych.

"Jeżeli wycofywanie się europejskich ubezpieczycieli z węgla potraktują ono jako szansę na zwiększenie swojego udziału w rynku, będziemy mogli zapomnieć o utrzymaniu wzrostu globalnej temperatury poniżej 1,5 stopnia Celsjusza" - ocenił dyrektor programu Klimat i Energia w organizacji Rainforest Action Network, Patrick McCully.

 

Marek Błoński (PAP)


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) wybrała IBM Cloud w celu modern...

Z „Programu dla szkół” skorzystało dotychczas ponad 1,8 mln dzieci ze szkół pods...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę