aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

COPA –Christiane Lambert ponownie wybrana

27 września 2022
COPA –Christiane Lambert ponownie wybrana

Wybory COPA 2022 – Christiane Lambert zostaje ponownie wybrana na przewodniczącą COPA z nowym zarządem. W kluczowym momencie demokracji wewnętrznej COPA, europejski organ przedstawicielski rolników, przegłosował swoją nową prezydencję.

Christiane Lambert (FNSEA, Francja) została jednogłośnie wybrana ponownie na drugą dwuletnią kadencję, pierwszą od ponad 15 lat. Wraz z nią wybrano (ponownie) sześciu wiceprzewodniczących:

Massimiliano Giansanti (Confagricoltura, IT),

Pedro Gallardo (ASAJA, ES),

Mladen Jakopovic (HPK, HR),

Tim Cullinan (IFA, IE), Marius Mihai Micu (AAC, RO)

Palle Borgström (LRF, SE).

Po ogłoszeniu swojej reelekcji Christiane Lambert powiedziała: „Chciałabym podziękować wszystkim moim kolegom za zaufanie i wybór ciągłości poprzez ponowne powołanie mnie na
druga kadencja na czele COPA. Mając doświadczenie z mojego pierwszego mandatu, jestem szczególnie świadomy wyzwań, które pojawią się w ciągu najbliższych dwóch lat. Będziemy musieli sobie z tym poradzić liczne kryzysy wynikające z wojny na Ukrainie, zmian klimatycznych czy historycznych napięć dotyczących cen energii. Jednocześnie prace regulacyjne wokół Zielonego Ładu wejdą w jego faza krytyczna. Czujność będzie kluczem do uniknięcia utrudniania adaptacji i modernizacji unijnego sektora rolnego.

W tym kontekście zamierzam pozostać na kursie: rolnictwo UE ma potencjał i obowiązek realizacji swojego modelu zrównoważonego wzrostu.

Kryzys Covid i wojna na Ukrainie utwierdziły mnie w przekonaniu, że tylko poprzez pogodzenie tych ambicji możemy zachować produktywne, innowacyjne i prężne rolnictwo. Podczas mojej pierwszej kadencji udało nam się przywrócić bezpieczeństwo żywnościowe do porządku dziennego. Dopilnuję, aby ta kwestia pozostała w centrum europejskich decyzji, a rolnicy byli dostatecznie uznawani i brani pod uwagę przez decydentów”.

Podczas swojej pierwszej kadencji przewodniczącej FNSEA i COPA udało się zbudować solidny i zaangażowany zespół, który zajmie się wieloma kwestiami rolnymi i politykami publicznymi omawianymi w Brukseli. Spośród sześciu mianowanych wiceprzewodniczących pięciu z nich zostało ponownie wybranych na posiedzeniu członków w Praesidii. Zespół Prezydencji COPA został wzmocniony przez Mariusa Micu z Rumunii.

Członkami Prezydencji COPA są rolnicy zaangażowani na szczeblu krajowym, reprezentujący różnorodność europejskiej produkcji rolnej i praktyk.

A oto sylwetki Pani Prezydent i sześciu wybranych wiceprzewodniczących
COPA:

 Christiane Lambert, przewodnicząca (FNSEA, Francja) jest pierwszą kobietą wybraną na przewodniczącą FNSEA i COPA. Christiane i jej mąż Thierry są wspólnikami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na farmie trzody chlewnej o 106 ha upraw (kukurydza, pszenica, jęczmień, groch i rzepak) i 230 maciorami, w tym produkująca energię słoneczną, z 2 pracownikami na zachodzie Francji ( Maine i Loara).

 Massimiliano Giansanti, 1-wszy wiceprzewodniczący (Confagricoltura, IT) jest prezesem Confagricoltura od 2017 r. Prowadzi trzy gospodarstwa rolne w Rzymie, Viterbo i Parmie o podejściu rolno-przemysłowym i silnej specjalizacji w uprawach zbóż, kiwi, produkty mleczne (Parmigiano Reggiano) oraz produkcja energii słonecznej.

 Pedro Gallardo, 2-gi wiceprzewodniczący (ASAJA, ES) jest prezesem ASAJA Cádiz od 2016 r. Jest zaangażowany w grupy robocze CEJA i Copa-Cogeca, gdzie obecnie przewodniczy grupom zajmującym się kwestiami nasion oleistych i fitosanitarnymi. On jest czwartym pokoleniowym rolnikiem w południowej Andaluzji i kierownik Carvaja y agregados C.B.

 Mladen Jakopovic, 3-ci wiceprezes (HPK, HR) został wybrany prezesem Chorwackiej Izby Rolniczej w 2017 roku. Jest założycielem i właścicielem rodzinnego gospodarstwa rolnego Jakopović, produkującego Melissa officinalis L. W 2009 roku zaczął przetwarzać Melissa officinalis L. na produkty końcowe. Gospodarstwo rodzinne Jakopović produkuje obecnie 100 produktów kosmetyków organicznych.

 Tim Cullinan, 4-ty. wiceprezes (IFA, IE) został wybrany prezesem Stowarzyszenia Rolników Irlandzkich (IFA) w grudniu 2019 r. Jest również członkiem zarządu Bord Bia – Irlandzkiej Rady ds. Żywności i FBD Insurance. Tim Cullinan pochodzi z Toomevara, Co.Tipperary, gdzie prowadzi przedsiębiorstwo zajmujące się trzodą chlewną, a także młyn paszowy w połączeniu z gospodarstwem.

 Marius Micu, 5-ty wiceprzewodniczący (AAC, RO) był przewodniczącym kluczowych organizacji rumuńskich, doradcą parlamentarnym i sekretarzem stanu. Prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, które koncentruje się głównie na produkcji roślinnej.

 Palle Borgström, szósty wiceprzewodniczący (LRF, SE) jest przewodniczącym Federacji Szwedzkich Rolników (LRF). Od 1981 roku wraz z bratem prowadzi gospodarstwo rolne z uprawą i produkcją mleka. Opiekuje się także stadem bydła mlecznego liczącym 170 krów, 350 hektarów gruntów ornych i 200 hektarów lasów.


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę