Adama_Spyrale_1-31.05.21

Copa - Cogeca: "Komisja Europejska powinna działać szybko w zakresie nowych technik genomowych, ponieważ czas ucieka".

5 maja 2021
Copa - Cogeca:  "Komisja Europejska powinna działać szybko w zakresie nowych technik genomowych, ponieważ czas ucieka".

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują główne wnioski badania dotyczącego nowych technik genomowych, przeprowadzonego przez Komisję Europejską na wniosek Rady Europejskiej z 2019 r. Sprawozdanie wnosi jasną naukową perspektywę do ważnej debaty, zwłaszcza w odniesieniu do ambitnych celów wyznaczonych przez strategię od pola do stołu. Nowe techniki genomowe niosą ze sobą rzeczywiste i konkretne narzędzia, które pomogą znaleźć rozwiązania w kontekście aktualnych i przyszłych wyzwań związanych z klimatem, środowiskiem i bezpieczeństwem żywnościowym, z którymi zmierzamy się w Unii Europejskiej. Jeżeli Komisja chce zachować spójność, powinna działać szybko, aby nadążyć za konkurencją i ukończyć wdrożenie Zielonego Ładu na czas.

Wnioski z badania dotyczącego nowych technik genomowych, które opublikowała 29. kwietnia Komisja Europejska są jasne. Po pierwsze, badanie zmienia decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i przyjmuje w tej kwestii rzeczowe podejście opierające się na nauce, którego brakowało w poprzednim orzeczeniu. Według Komisji Europejskiej potencjał drzemiący w nowych technikach przyczyni się do budowania zrównoważonego systemu żywnościowego, który uwzględni odmiany odporne na choroby i zmiany klimatu oraz zapewni przystępne cenowo rozwiązania dla rolników i konsumentów. Komisja uznała również, że nowe techniki nie mogą być rozpatrywane w ramach tych samych 20-letnich ram, które zostały wyznaczone dla GMO.

Jak stwierdził pan Gunnar Kofoed, przewodniczy grupy roboczej „Nasiona” Copa-Cogeca: „Uważamy, że badanie Komisji jest przełomowe dla rolników i spółdzielni rolnych. Jak wielu moich kolegów jestem przekonany, że będziemy mogli osiągnąć niektóre z zamierzeń Zielonego Ładu dzięki dostępowi do prostych, precyzyjnych technik mutagenezy w UE. Rolnicy są gotowi zobowiązać się do osiągania celów wyznaczonych przez Komisję Europejską, ponieważ to nas jako pierwszych dotkną skutki zmian klimatu”.

Odnosząc się do kolejnych kroków przedstawionych przez Komisję w związku z opublikowaniem badania, pan Kofoed powiedział: „Powinniśmy być realistami. Badanie jest dopiero pierwszym krokiem podjętym po latach rozmów. Komisja planuje teraz uruchomić proces konsultacji oraz przeprowadzić ocenę skutków w tym zakresie. Do tego potrzeba czasu. Nie będziemy w stanie go nadrobić, jeżeli weźmiemy pod uwagę międzynarodową konkurencję i postępy poczynione w kwestii Zielonego Ładu. Koniec końców, to rolnicy poniosą konsekwencje wynikające z niezdecydowania. Wzywam Komisję do szybszego i większego zaangażowania, jeżeli wierzy w wyniki swojego własnego sprawozdania".

Copa i Cogeca zgadzają się z wynikami badania Komisji jeżeli chodzi o to, że nowe techniki genomowe stanowią bardzo zróżnicowany zestaw technik i mogą osiągnąć różne rezultaty. Niektórych produktów pochodzenia roślinnego wytworzonych z wykorzystaniem nowych technik genomowych nie sposób odróżnić od roślin hodowanych w sposób konwencjonalny. Dlatego zważając na presję czasu, wzywamy Komisję, Radę i Parlament Europejski do wprowadzenia potrzebnych, drobnych zmian regulacyjnych odnośnie wyraźnie określonych, precyzyjnych technik hodowli, aby poczynić szybkie postępy w dziedzinie hodowli roślin na poziomie europejskim. W ten sposób możemy stawić czoła zmianom klimatu.

1 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_1985

2 https://copa-cogeca.eu/Archive/Download?id=3885988&fmt=pdfCopa - Cogeca


POWIĄZANE

Od momentu wprowadzenia technologii SHREDLAGE® w 2015 r. w Europie (w 2010 r. w ...

W 2040 roku Polska ma szansę być już dojrzałym rynkiem w branży morskiej energet...

Toyoty w wersjach GR Sport to połączenie codziennej użyteczności z dynamicznym c...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę