Copa - Cogeca: Skoro rolnictwo staje się kluczowym elementem globalnej geopolityki, to Unia Europejska jest naszym największym wspólnym kapitałem!

13 maja 2022
Copa - Cogeca: Skoro rolnictwo staje się kluczowym elementem globalnej geopolityki, to Unia Europejska jest naszym największym wspólnym kapitałem!

W ten Dzień Europy rolnicy powtarzają swoje zaangażowanie we wspólne polityki UE. Od momentu powstania UE pozwala budować dobrze prosperującą i pokojową Europę, zapewniając swoim rolnikom i spółdzielniom mocne i dobrze ustrukturyzowane ramy. W tym roku przypada również 60 rocznica stworzenia Wspólnej Polityki Rolnej (WPR); dziś powinniśmy także obchodzić święto tej kluczowej polityki.

W czasach poważnego kryzysu sanitarnego, energetycznego i klimatycznego, w momencie, kiedy wojna toczy się u naszych granic, musimy skupić się na tym, aby w zrównoważony sposób produkować wystarczającą ilość żywności. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, cele WPR - jasno zapisane w Traktacie Unii Europejskiej mają fundamentalne znaczenie i dziś nadal są ważne i istotne.

Przewodnicząca Copa, Christine Lambert, oświadczyła: „W czasie ostatnich miesięcy przypominaliśmy o geostrategicznym znaczeniu rolnictwa i całego sektora rolnospożywczego. Europejscy rolnicy wiedzą i są przekonani, że w tym nowym kontekście geopolitycznym Unia Europejska będzie naszą największą szansą oraz odpowiednią strukturą, aby prowadzić negocjacje o charakterze globalnym. Wspieramy także zasady Zielonego Ładu, ponieważ jesteśmy przekonani, że istnieje sposób, aby produkować lepiej i w sposób bardziej zrównoważony, a to dzięki badaniom i innowacjom. Jako przekonani Europejczycy tak właśnie chcemy świętować ten niezwykły dzień.

Ramon Armengol, przewodniczący Cogeca, w czasie obchodów Dnia Europy skupił się na znaczeniu współpracy: „Sukces spółdzielni rolniczych leży, tak samo jak sukces Europy, w tym, że potrafią łączyć ludzi. Współpraca ma znaczenie dla przyszłości Europy, ale także dla przyszłości i rozwoju sektora rolno-spożywczego. Europejskie spółdzielnie ucieleśniają wiele najważniejszych wartości europejskich i będą nadal jednym z kluczowych podmiotów działających w terenie na rzecz osiągnięcia przyszłych celów”.

Copa i Cogeca z radością przyjmują informację o konferencji „Przyszłość Europy” i to mimo braku jednoznacznych odwołań kluczowych prelegentów do kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, które z powodu wojny w Ukrainie znalazło się po raz kolejny w centrum uwagi. Znaczenie zachowania i rozwijania demokratycznych, unijnych struktur oraz pielęgnowanie idei jedności jest dziś większe niż kiedykolwiek wcześniej. Stworzymy silniejszą Europę wyłącznie, jeśli uda się dla tej idei pozyskać jej obywateli, także rolników.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

2 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy finansowej dl...

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności upraw i zwiększenie plonów...

Należy powiedzieć to głośno i wyraźnie – zaszycie alkoholowe nie jest cudownym l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę