CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Copa - Cogeca: szanse na poprawę sytuacji na europejskim rynku zależą od dostępu do środków ochrony roślin

7 listopada 2016
Copa - Cogeca: szanse na poprawę sytuacji na europejskim rynku zależą od dostępu do środków ochrony roślin

Grupy robocze Copa - Cogeca ds. zbóż i roślin oleistych potwierdziły złą sytuację na europejskim rynku w 2016 roku, szanse na poprawę zależą od dostępu do środków ochrony roślin.

Grupy robocze ds. zbóż i roślin oleistych potwierdziły w ubiegły piątek trudną sytuację rynkową, którą odczuli europejscy rolnicy w 2016. W porównaniu z rokiem 2015, produkcja pszenicy spadła o 10%, a rzepaku o 9,2%. Podkreślano rolę wystarczającego dostępu do środków ochrony roślin, które są niezbędne dla zapewnienia przyszłej stabilności w sektorze.

Podczas posiedzenia grupy roboczej, jej wiceprzewodniczący, Mike Hambly powiedział, że „w większości państw członkowskich sektor roślin uprawnych odnotował spadek produkcji”. Niektóre regiony dotknięte zostały przez ekstremalne zjawiska pogodowe, co odbiło się na stracie w niektórych miejscach nawet 50% plonów. Ogólnie jednak wyniki poszczególnych państw UE były do siebie zbliżone. Wyróżniają się Węgry, z dobrym zbiorem zbóż i rzepaku oraz Francja, która odnotowała 30% spadek w produkcji pszenicy. Dla wszystkich państw jest to trzeci rok z rzędu, w którym ceny są niższe od kosztów produkcji.

„Wielu skarżyło się na słabe warunki pogodowe oraz na ataki pchełki rzepakowej, szczególnie dotkliwe odkąd wprowadzono zakaz użycia neonikotynoidów”. Rolnicy nie będą ponosić ryzyka i siać rzepaku, jeśli nie mają do dyspozycji środków ochrony roślin. Uczestnicy spotkania martwili się również zakazem użycia środków ochrony roślin na terenach proekologicznych tym bardziej, że uprawy na takich terenach stanowią korzyść środowiskową, pomagają utrzymać bioróżnorodność oraz zapewniają pożywienie dla populacji pszczół - powiedział Hambly.

W całej UE ceny zbóż pozostają niskie, tymczasem ceny rzepaku wzrosły. Perspektywy na 2017 są optymistyczne, w wielu krajach sezon siewny przebiega dobrze. Według szacunków Copa-Cogeca, produkcja zbóż w UE wzrośnie o 4,2% w stosunku do 2016. Dla produkcji roślin oleistych szacuje się wzrost na poziomie 0,8%. To jednak jak potoczą się żniwa w dużej mierze zależy od warunków pogodowych oraz dostępu do środków ochrony roślin. Copa Cogeca wysłała pismo do Komisji, prosząc o bezpośrednie wsparcie producentów zbóż borykających się z poważnymi problemami finansowymi.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę