Copa - Cogeca: w sprawie przeglądu systemu oznaczeń geograficznych (OG)

6 kwietnia 2022
Copa - Cogeca: w sprawie przeglądu systemu oznaczeń geograficznych (OG)

Wniosek Komisji w sprawie przeglądu systemu OG pozostawia zbyt wiele pytań bez odpowiedzi i budzi niepokój w związku z propozycją przekazania kompetencji EUIPO.

Komisja Europejska opublikowała 31. marca swój wniosek w sprawie przeglądu systemu oznaczeń geograficznych (OG) UE, który był zaplanowany w ramach strategii „od pola do stołu”. OG są użytecznym i niepowtarzalnym tworem UE, który umożliwia waloryzację produktów, unijnej spuścizny kulinarnej i pracy producentów. Odgrywają też ważną rolę w rozwoju regionalnym, a w szczególności społeczności wiejskich, z których się wywodzą. Pomagają również w zachowaniu kultury i różnorodnych, charakterystycznych technik rolniczych oraz odmian roślin i gatunków zwierząt specyficznych dla danego regionu. OG są przykładem sukcesu Unii Europejskiej.

Przegląd rozporządzenia o WOR poprawił to świetne narzędzie, zmniejszając obciążenia administracyjne i dając rolnikom większą kontrolę nad produkcją. Nowy, opublikowany dzisiaj w kontekście strategii „od pola do stołu” wniosek ma posunąć się jeszcze dalej i pozwolić na częstsze odniesienia do zrównoważoności, mimo że koncepcja ta już wpisuje się w charakter OG.

Copa i Cogeca zauważyły, że Komisja prawidłowo określiła elementy wymagające zmian w ramach przeglądu, by usprawnić ten już doskonale działający system. Komisja skupiła się na przykład na wzmocnieniu grup producentów, poprawie ochrony i kontroli nad OG, a także umożliwieniu uwzględnienia wymagań w zakresie zrównoważoności, czy też przyśpieszeniu procesu rozpatrywania wniosków.

Sposób wprowadzenia zmian zaproponowany przez Komisję budzi jednak poważne obawy i rodzi pytania producentów. Pewne kwestie są nieprzejrzyste i wymagają dalszych wyjaśnień, podczas gdy inne, jak na przykład dalsze zaangażowanie EUIPO w zarządzanie OG są bardzo niepokojące. Przekazanie kompetencji dotychczas należących do DG AGRI agencji specjalizującej się w prawie własności intelektualnej i nieposiadającej niezbędnej wiedzy na temat specyfiki sektora rolnego i natury OG stanowi zagrożenie dla tej udanej polityki. Parlament Europejski i Rada już zawtórowały niektórym z powyższych obaw. OG odniosły sukces, gdyż łączą jakość produktu z regionalną, producencką „savoir faire”. Musimy o tym pamiętać, jeśli chcemy, by ta świetna polityka stała się jeszcze lepsza.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Chcesz kupować polskie produkty? Moda na kupowanie polskich produktów staje się ...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...

Rośnie zainteresowanie inwestycjami w modernizację oświetlenia i budynków. W sam...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę