dnikukurydzy_210818
Agrolok_60918

Copa i Cogeca apelują do UE o wsparcie dla organizacji producentów owoców i warzyw w przyszłym systemie #FruitVeg4You

2 marca 2018
Copa i Cogeca apelują do UE o wsparcie dla organizacji producentów owoców i warzyw w przyszłym systemie #FruitVeg4You

Copa i Cogeca przyjęły dzisiaj dokument analityczny odnośnie przyszłości wspólnotowego systemu wsparcia dla organizacji producentów warzyw i owoców, apelując o utrzymanie specyficznego wsparcia dla rozwoju organizacji producentów takich jak spółdzielnie w branży owocowo-warzywnej.

Przewodniczący grupy roboczej „Warzywa i owoce” Philippe Appeltans powiedział” „Specyficzny system wsparcia dla organizacji producentów tego sektora odniósł sukces. Pozwala poprawić funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności oraz walczyć z nieuczciwymi praktykami handlowymi. Ponadto producenci należący do spółdzielni wykazują większą odporność na kryzysy rynkowe”.

Ponad 1 mln gospodarstw w UE produkuje pożywne warzywa i owoce. Ich obroty wynoszą 50 mld euro, czyli 21% całkowitej wartości produkcji rolnej UE. Jest to sektor o dużym znaczeniu dla 500 mln obywateli UE, gdyż dostarcza im zdrowej żywności, a także dla rozwoju obszarów wiejskich, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, ponieważ odpowiada za 30% miejsc pracy w sektorze rolnym. Odgrywa również ważną rolę w integracji migrantów dostarczając im pracy sezonowej.

„W związku z tym Copa i Cogeca nalegają na utrzymanie w UE specjalnej definicji oraz systemu organizacji producentów owoców i warzyw w przyszłej WPR, a także o przedłużenie systemu wsparcia dla sektora, który jest skutecznym narzędziem pozwalającym producentom utrzymać rentowność” - podsumował. Postulaty te będą powtarzane podczas debaty na temat WPR. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj: http://www.copa-cogeca.eu/Download.ashx?ID=1784082&fmt=pdf

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Najnowsze dane o sprzedaży jaj zebrane w raporcie Kantar Worldpanel pokazują, że...

Wędzona sieja i sielawa, przetwory rybne i zupa rybna dla każdego - takie przysm...

Marzeniem wszystkich jest szczęśliwa i normalna Polska – to marzenie Polaków jes...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę