Copa i Cogeca bardzo cieszą się z przyjęcia przez Komisję Rolnictwa ostatecznej wersji sprawozdania na temat WPR

19 kwietnia 2019
Copa i Cogeca bardzo cieszą się z przyjęcia przez Komisję Rolnictwa ostatecznej wersji sprawozdania na temat WPR

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozporządzenia horyzontalnego było zwieńczeniem racjonalnej i spójnej debaty na temat przyszłej WPR. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują wynik głosowania, gdyż przyjęte poprawki kompromisowe wyjaśniają niektóre z kwestii dotyczących zarządzania WPR. Nowy Parlament i Komisja powinny pracować w oparciu o tę już wykonaną, konstruktywną pracę, tak aby na czas przedstawić wnioski na temat reformy WPR.

Copa i Cogeca z radością powitały wyniki głosowania nad sprawozdaniem posłanki do PE p. Müller dotyczącym rozporządzenia horyzontalnego. Rzeczywiście, przyjęte poprawki powinny pomóc ograniczyć biurokrację i związane z nią obciążenia administracyjne spoczywające na rolnikach i spółdzielniach rolniczych oraz nie stanowią one zagrożenia dla wspólnotowego charakteru europejskiej polityki rolnej.

Copa i Cogeca uważają, że to, iż najważniejsze założenia systemu opartego na wynikach znalazły się w sprawozdaniu Parlamentu jest sygnałem pozytywnym. Europejska wspólnota rolnicza od zawsze walczyła o rozwiązania, które przyniosą uproszczenia dla beneficjentów i nie będą kwestionować wspólnotowego charakteru polityki. Copa i Cogeca mają nadzieję, że nowy model realizacji oraz system oparty na wynikach spełnią te oczekiwania.

Inną ważną kwestią dla Copa i Cogeca jest stworzenie dobrze działającej i dysponującej odpowiednimi środkami finansowymi rezerwy kryzysowej, w której znajdą się jasne i na czas uruchamiane mechanizmy. I choć poprawki kompromisowe, które zostały dziś przyjęte w Komisji AGRI wychodzą na przeciw oczekiwaniom rolników, to uważamy, że mogłyby one iść jeszcze dalej.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca, w reakcji na wyniki głosowania powiedział: „Mamy nadzieję, że nowy system oparty na wynikach spełni pokładane w nim nadzieje w zakresie uproszczenia i zmniejszania obciążeń administracyjnych. Prace Komisji AGRI PE zostały zakończone i teraz to przyszły Parlament musi podsumować debatę na temat WPR. Najbliższe pięć lat będzie mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego sektora. Możemy tylko mieć nadzieję, że nowo wybrani eurodeputowani będą popierać i działać na rzecz realizacji bieżącej propozycji, co zapewni europejskiej wspólnocie rolniczej jasną i stabilną sytuację”.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

9 września 2019 r. Zarząd KRIR przekazał opinię dotyczącą projektu rozporządzeni...

W dniach 10-11 września 2019 r. w miejscowości Žatec w Czechach odbyło się 73 po...

W połowie sierpnia tego roku pojawiły się informacje, że już niebawem rozpoczną ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę