Copa i Cogeca nakreślają główne obawy związane z wpływem Brexitu na rolników i spółdzielnie rolnicze w UE

30 marca 2017
Copa i Cogeca nakreślają główne obawy związane z wpływem Brexitu na rolników i spółdzielnie rolnicze w UE

We wstępnej reakcji na decyzję rządu Zjednoczonego Królestwa odnośnie uruchomienia artykułu 50 w celu rozpoczęcia procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, Copa i Cogeca nakreśliły najważniejsze obawy związane z jego skutkami dla unijnych rolników i spółdzielni rolniczych.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen powiedział: – Żałujemy, że Zjednoczone Królestwo zdecydowało się na rozpoczęcie procesu wyjścia z UE. Obawiamy się, że decyzja rządu Zjednoczonego Królestwa uderzy w rolników i przedsiębiorstwa rolne po obydwu stronach Kanału La Manche. Konsumenci, którzy do tej pory cieszyli się szerokim wyborem wysokiej jakości produktów z całej UE również odczują skutki tego postanowienia.


Zjednoczone Królestwo jest importerem netto produktów rolno-spożywczych o wartości 57 mld euro i stanowi integralną część jednolitego rynku. Równocześnie, 60% eksportu produktów rolno-spożywczych ze Zjednoczonego Królestwa (wołowina, jagnięcina, drób, produkty mleczne, zboża) wartego 11 mld funtów trafia do UE. Zjednoczone Królestwo jest także płatnikiem netto do budżetu UE.

– W związku z tym, Copa i Cogeca bardzo obawiają się potencjalnych skutków handlowych i budżetowych Brexitu dla europejskich rolników i ich spółdzielni. Jesteśmy przekonani, że rolnicy i ich rodziny nie powinni ponieść kosztu Brexitu. Oczekujemy, że rząd Zjednoczonego Królestwa dotrzyma swoich zobowiązań w ramach aktualnego budżetu UE i programów, które przyjął i które wykraczają poza 2020 r. – powiedział Pekka Pesonen.

– Należy znaleźć sposób na utrzymanie aktualnego budżetu wspólnej polityki rolnej (WPR), która obecnie stanowi niecały 1% wydatków publicznych rządów UE, a w zamian gwarantuje zaopatrzenie w żywność wysokiej jakości 500 mln konsumentów i utrzymuje różnorodność biologiczną, wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Należy unikać wszelkich zakłóceń handlu produktami rolnymi. W przeciwnym razie rolnicy i ich spółdzielnie będą musieli ponieść podwójne koszty Brexitu – zarówno handlowe jak i budżetowe. Wpłynęłoby to negatywnie na całość gospodarki UE, wzrost gospodarczy i zatrudnienie – podsumował Pekka Pesonen. Copa i Cogeca będą nadal dokładnie śledzić sytuację.

Copa i Cogeca


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę