Copa i Cogeca nakreślają najważniejsze elementy w kontekście głosowania w Parlamencie Europejskim nad unijnymi planami dotyczącymi biopaliw

17 stycznia 2018
Copa i Cogeca nakreślają najważniejsze elementy w kontekście głosowania w Parlamencie Europejskim nad unijnymi planami dotyczącymi biopaliw

Przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad wnioskiem Komisji w sprawie promocji stosowania energii ze źródeł odnawialnych, Copa i Cogeca zaapelowały w poniedziałek do posłów PE o obranie podobnego kursu jak ministrowie.

Przewodniczący grupy roboczej Copa-Cogeca, Dietrich Klein powiedział „Co najmniej 80% nowych pojazdów będzie wyposażonych w silnik spalinowy wewnętrznego spalania, dlatego też UE będzie potrzebować paliw płynnych w transporcie po 2020 r. Usunięcie zrównoważonych biopaliw wytwarzanych z upraw z mieszanki paliw płynnych w 2030 r. byłoby więc nierealne i zagroziłoby stopniowemu wprowadzaniu mniej emisyjnych pojazdów lub pojazdów o zerowych emisjach”. „Zyskałyby na tym jedynie paliwa kopalne, które są dużo mniej przyjazne dla środowiska” - wyjaśnił Klein. Maksymalny udział biopaliw wytwarzanych z upraw musi być obliczany na poziomie UE, by państwa członkowskie dysponowały taką samą elastycznością co do pułapu 7% oraz celu UE w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych w wysokości 27%.

„Dlatego też bardzo ważne jest, by posłowie do PE zgodzili się na podniesienie udziału energii ze źródeł odnawialnych, w tym biopaliw wytwarzanych z upraw, w koszyku energii odnawialnej w transporcie do co najmniej 15% podczas głosowania nad projektem sprawozdania Blanco Lopeza. Musimy też utrzymać na poziomie 7% do 2030 r. maksymalny udział biopaliw wytwarzanych z upraw w transporcie, zgodnie ze wspólnym stanowiskiem ministrów” - dodał Klein.

„Na zakończenie, należy unikać szacowania wysokości emisji wynikających z pośredniej zmiany użytkowania gruntów, a także wielokrotnego naliczania w przypadku surowców, z których wytwarza się biopaliwa zaawansowane oraz odnawialną energię elektryczną” - rzekł Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca. „Jeśli posłowie do PE zagłosowaliby tak jak ministrowie, łatwiej byłoby osiągnąć porozumienie podczas negocjacji trójstronnych między Komisją, Parlamentem i Radą” - podsumował Pesonen.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił termin rozpoczę...

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło w piątek, że przerywa postępowanie antydum...

Beneficjentami podwyżek płac są głównie specjaliści, których nie są w stanie zas...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę