dnikukurydzy_210818

Copa i Cogeca nakreślają najważniejsze elementy w kontekście głosowania w Parlamencie Europejskim nad unijnymi planami dotyczącymi biopaliw

17 stycznia 2018
Copa i Cogeca nakreślają najważniejsze elementy w kontekście głosowania w Parlamencie Europejskim nad unijnymi planami dotyczącymi biopaliw

Przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad wnioskiem Komisji w sprawie promocji stosowania energii ze źródeł odnawialnych, Copa i Cogeca zaapelowały w poniedziałek do posłów PE o obranie podobnego kursu jak ministrowie.

Przewodniczący grupy roboczej Copa-Cogeca, Dietrich Klein powiedział „Co najmniej 80% nowych pojazdów będzie wyposażonych w silnik spalinowy wewnętrznego spalania, dlatego też UE będzie potrzebować paliw płynnych w transporcie po 2020 r. Usunięcie zrównoważonych biopaliw wytwarzanych z upraw z mieszanki paliw płynnych w 2030 r. byłoby więc nierealne i zagroziłoby stopniowemu wprowadzaniu mniej emisyjnych pojazdów lub pojazdów o zerowych emisjach”. „Zyskałyby na tym jedynie paliwa kopalne, które są dużo mniej przyjazne dla środowiska” - wyjaśnił Klein. Maksymalny udział biopaliw wytwarzanych z upraw musi być obliczany na poziomie UE, by państwa członkowskie dysponowały taką samą elastycznością co do pułapu 7% oraz celu UE w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych w wysokości 27%.

„Dlatego też bardzo ważne jest, by posłowie do PE zgodzili się na podniesienie udziału energii ze źródeł odnawialnych, w tym biopaliw wytwarzanych z upraw, w koszyku energii odnawialnej w transporcie do co najmniej 15% podczas głosowania nad projektem sprawozdania Blanco Lopeza. Musimy też utrzymać na poziomie 7% do 2030 r. maksymalny udział biopaliw wytwarzanych z upraw w transporcie, zgodnie ze wspólnym stanowiskiem ministrów” - dodał Klein.

„Na zakończenie, należy unikać szacowania wysokości emisji wynikających z pośredniej zmiany użytkowania gruntów, a także wielokrotnego naliczania w przypadku surowców, z których wytwarza się biopaliwa zaawansowane oraz odnawialną energię elektryczną” - rzekł Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca. „Jeśli posłowie do PE zagłosowaliby tak jak ministrowie, łatwiej byłoby osiągnąć porozumienie podczas negocjacji trójstronnych między Komisją, Parlamentem i Radą” - podsumował Pesonen.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę