CTR_80917

Copa i Cogeca nakreślają swoje poglądy na temat rozporządzenia omnibus i uproszczenia wspólnej polityki rolnej (WPR)

6 kwietnia 2017
Copa i Cogeca nakreślają swoje poglądy na temat rozporządzenia omnibus i uproszczenia wspólnej polityki rolnej (WPR)

Podczas poniedziałkowego spotkania wysokiego szczebla z maltańską prezydencją, Copa i Cogeca nakreśliły swoje poglądy na temat rozporządzenia omnibus i uproszczenia wspólnej polityki rolnej (WPR), o których mówili dzisiaj ministrowie rolnictwa UE w Luksemburgu.

W rozmowie z Roderickiem Galdesem, maltańskim sekretarzem stanu ds. rolnictwa, rybołówstwa i praw zwierząt, przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson pochwalił zaproponowane zmiany do narzędzia stabilizacji dochodów w rozporządzeniu omnibus, gdyż pozwolą one na uruchomienie tego środka w momencie gdy dochód gospodarstwa spadnie o 20 a nie o 30%. Zdaniem Copa i Cogeca jest to krok we właściwym kierunku, który powinien zwiększyć częstotliwość stosowania tego narzędzia i doprowadzić do lepszego ukierunkowania wsparcia, zwłaszcza w branży mleczarskiej i wołowej.

Wniosek ten zawiera również zmiany do instrumentów finansowych, by rolnicy mogli łatwiej otrzymywać pożyczki w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich. Magnusson wyraził jednak zaniepokojenie związane z otwarciem aktów podstawowych w momencie gdy rozpoczynają się dyskusje na temat przyszłej WPR po 2020 r.

Pochwalił utrzymanie obszarów proekologicznych na poziomie 5% przez Komisję Europejską. Według sprawozdania oceniającego Komisji, obszary proekologiczne wpływają na poprawę różnorodności biologicznej i wspierają usługi ekosystemowe. Przegląd ten stanowi część ostatniej reformy wspólnej polityki rolnej i obejmuje dwa pierwsze lata jej realizacji.

Podsumowując, Magnusson położył nacisk na konieczność prawdziwego uproszczenia WPR, mówiąc, że apelujemy o to od czasu ostatniej reformy WPR. Nakłaniał instytucje do stworzenia „wspólnej, silnej i prostej dla wszystkich polityki, która wesprze rolników w dalszej produkcji bezpiecznej, wysokiej jakości, pożywnej żywności, wytwarzanej w sposób zrównoważony dla obywateli”.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podcza...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy któr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę