Copa i Cogeca nakreślają swoje poglądy na temat rozporządzenia omnibus i uproszczenia wspólnej polityki rolnej (WPR)

6 kwietnia 2017
Copa i Cogeca nakreślają swoje poglądy na temat rozporządzenia omnibus i uproszczenia wspólnej polityki rolnej (WPR)

Podczas poniedziałkowego spotkania wysokiego szczebla z maltańską prezydencją, Copa i Cogeca nakreśliły swoje poglądy na temat rozporządzenia omnibus i uproszczenia wspólnej polityki rolnej (WPR), o których mówili dzisiaj ministrowie rolnictwa UE w Luksemburgu.

W rozmowie z Roderickiem Galdesem, maltańskim sekretarzem stanu ds. rolnictwa, rybołówstwa i praw zwierząt, przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson pochwalił zaproponowane zmiany do narzędzia stabilizacji dochodów w rozporządzeniu omnibus, gdyż pozwolą one na uruchomienie tego środka w momencie gdy dochód gospodarstwa spadnie o 20 a nie o 30%. Zdaniem Copa i Cogeca jest to krok we właściwym kierunku, który powinien zwiększyć częstotliwość stosowania tego narzędzia i doprowadzić do lepszego ukierunkowania wsparcia, zwłaszcza w branży mleczarskiej i wołowej.

Wniosek ten zawiera również zmiany do instrumentów finansowych, by rolnicy mogli łatwiej otrzymywać pożyczki w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich. Magnusson wyraził jednak zaniepokojenie związane z otwarciem aktów podstawowych w momencie gdy rozpoczynają się dyskusje na temat przyszłej WPR po 2020 r.

Pochwalił utrzymanie obszarów proekologicznych na poziomie 5% przez Komisję Europejską. Według sprawozdania oceniającego Komisji, obszary proekologiczne wpływają na poprawę różnorodności biologicznej i wspierają usługi ekosystemowe. Przegląd ten stanowi część ostatniej reformy wspólnej polityki rolnej i obejmuje dwa pierwsze lata jej realizacji.

Podsumowując, Magnusson położył nacisk na konieczność prawdziwego uproszczenia WPR, mówiąc, że apelujemy o to od czasu ostatniej reformy WPR. Nakłaniał instytucje do stworzenia „wspólnej, silnej i prostej dla wszystkich polityki, która wesprze rolników w dalszej produkcji bezpiecznej, wysokiej jakości, pożywnej żywności, wytwarzanej w sposób zrównoważony dla obywateli”.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę