Copa i Cogeca: niepokoje związane z Zielonym Ładem

24 czerwca 2022
Copa i Cogeca: niepokoje związane z Zielonym Ładem

Zmiana dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin(SU - 2009/128/WE) była z niecierpliwością oczekiwana przez wspólnotę rolniczą UE. Z Dyrektywa, będąc przełomowym elementem polityki komunikacji Farm to Fork, Copa i Cogeca oczekiwała zrównoważonego podejścia, prezentującego nie tylko znane już cele ale także precyzyjne rozwiązania i alternatywy dla osiągnięcia tych celów. Obowiązkowe cele redukcji środków ochrony roślin, prezentują się z ograniczonymi odpowiedziami na temat sposobów ich osiągnięcia na polu.

Ten opublikowany dziś przez Komisję Europejską tj. 22 czerwca wniosek, który stał się rozporządzeniem z dyrektywy, nadal nie jest w stanie odpowiedzieć na te pytania w stale naglącym kontekście międzynarodowym, w obliczu globalnego wyzwania dla bezpieczeństwa żywności.

Dwa główne cele promowane w rozporządzeniu przedstawionym dzisiaj przez Komisję Europejską były już dobrze znane od czasu uruchomienia strategii „od pola do stołu”, a mianowicie redukcji stosowania i ryzyka pestycydów chemicznych o 50% oraz stosowanie bardziej niebezpiecznych pestycydów o 50% do 2030.

Konsekwencje ich egzekwowania, skumulowane z innymi celami rolnictwa Zielonego Ładu były omawiane i opisywane w wielu badaniach od 2020 r., z których wszystkie wskazują na ryzyko ograniczenia i/lub przeniesienia części naszej produkcji żywności.

Ostateczna propozycja przedstawiona dzisiaj przez Komisje wykracza poza zapowiedzi z 2020 r., a przedstawia wiążące cele dla Europejczyków na poziomie krajowym. Ambicja proponowanych celów kontrastuje z małymi informacjami o rozwiązaniach, alternatywach technicznych i ramach wsparcia dla rolników, którzy:

doprowadzą do niedociągnięć legislacyjnych w gospodarstwie.

Europejska społeczność rolnicza wspiera globalny cel ograniczenia środków ochrony roślin w produkcji. W tym celu należy zapewnić europejskim rolnikom i spółdzielniom rolniczym dostępne, bezpieczne, skuteczne i niedrogie narzędzia, które wciąż czekają na opracowanie zgodnie z najnowszymi osiągnięciami naukowymi i postępem. Skupienie się tylko na bardziej rygorystycznych przepisach nie rozwiąże podstawowych problemów stosowania środków ochrony roślin:

- zakaz stosowania różnych produktów bez posiadania wystarczająco skutecznych alternatyw nie jest skutecznym rozwiązaniem do którego mamy zbliżać się. Konieczne jest zapewnienie rolnikom z UE rozsądnych okresów przejściowych w czasie, w którym sektor dostawców może wprowadzić na rynek nowe alternatywne produkty, ze specjalną dbałością o produkcję upraw małoobszarowych.

Rolnicy stosują obecnie zintegrowane zarządzanie szkodnikami (IPM) na swoich polach i z zadowoleniem przyjmują harmonizacje ram zaproponowanych przez Komisję w jej przeglądzie, pomimo obciążeń administracyjnych, które może generować.

Jednak brak odpowiednich alternatyw dla:
- chemikalia do ochrony roślin skłaniają rolników do polegania na zezwoleniach awaryjnych, które choć zachęcane przez Komisję, nie zawsze są przyznawane są przez władze krajowe w terminowy sposób.

Termin do 2030 r. to tylko 8 lat, a średnio zajmuje od 10 do 15 lat wprowadzenie na rynek niektórych przewidywanych narzędzi niskiego ryzyka (tj. biokontrola).

W tym kontekście jest to niezwykle ważne dla wprowadzenia rzeczywistego uproszczenia, przyspieszenia i zróżnicowania rejestracji środków ochrony roślin o niskim wpływie i rozwiązań do zwalczania szkodników z procedur wdrożeniowych branży chemicznej.

Copa i Cogeca odnotowują zamiary Komisji Europejskiej do integracji celów rozwoju rozwiązań alternatywnych, niechemicznych metod ochrony roślin do 2030 r. i wpisania ich w Krajowe Plany Działania. Może to zwiększyć dostępność upraw o niskim oddziaływaniu i skutecznych rozwiązaniach ochronnych dla rolników w sposób terminowy i przystępny cenowo.
We wniosku bardzo brakuje ram, które neutralizują negatywne skutki uboczne i gwarantują konkurencyjność i odporność unijnego sektora rolnego przed ustaleniem prawnych i wiążących celów.

Nie jest to realistyczne i może być bardzo szkodliwe dla ciągłości działalności rolniczej w UE. Tym bardziej, że na innych kontynentach społeczności rolniczej nie zostaną narzucone te same zasady.

Wreszcie, ze względu na mnogość inicjatyw w ramach Farm to Fork, Fit for 55 lub Strategii Bioróżnorodności, a w związku z kumulacją kryzysów międzynarodowych, Copa iCogeca przypomina o pilnej potrzebie globalnego badania wpływu Europejskiego Zielonego Ładu w rolnictwie. Skutki tych regulacji będą odczuwalne jednocześnie i kumulowane w nasze gospodarstwa. Biorąc pod uwagę obecne warunki geopolityczne, konieczne jest utrzymanie naszych stabilnych zysków i wytwarzać wystarczającą ilość produktów wysokiej jakości, aby przyczynić się do światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Komitet Copa i Cogeca będzie zatem zwracał uwagę na opracowanie „analizy bezpieczeństwa żywnościowego”, którą ogłosiła dziś Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Stella Kyriakides.

oprac. e-mk/ppr.pl


POWIĄZANE

Tegoroczne zbiory kukurydzy na ziarno rozpoczęły się na początku października. W...

Polska Grupa Energetyczna PGE)Rozpoczynam dystrybucję węgl do klientów instytucj...

Jak na twitterze podał POLPIG, na małej nienieckiej giełdzie wieprzowiny, pomimo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę