CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Copa i Cogeca: nowy przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” o problemach producentów

4 listopada 2016
Copa i Cogeca: nowy przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” o problemach producentów

Nowy przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca, Thierry Roquefeuil, przypomina, że producenci nadal doświadczają poważnych problemów z płynnością finansową i apeluje o wypłacenie pomocy.

Od dwóch i pół roku ceny zbytu są niezwykle niskie, dlatego też nowy przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca, Thierry Roquefeuil z Francji na dzisiejszym spotkaniu w Brukseli rozpoczął debatę na temat sytuacji na rynku mleka z członkami z całej UE .

Przemawiając po wyborach, pan Roquefeuil powiedział „Dzisiejsze dyskusje ukazały, że producenci w całej Unii nadal zmagają się z niskimi cenami i brakiem płynności finansowej, mimo że ceny mleka rosną od czterech miesięcy. Apelujemy w związku z tym do państw członkowskich o upewnienie się, że niedawno przyjęty pakiet pomocy w wysokości 350 mln euro trafi do rolników jak najszybciej”.

„W międzyczasie produkcja mleka w UE spadła o 2% w czerwcu w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. i o 1,4% w lipcu. Ta tendencja spadkowa powinna utrzymać się do końca roku. Na świecie sytuacja wygląda podobnie w trzech z czterech regionów produkujących mleko” - dodał.

„Na globalnym rynku ceny mleka i produktów mlecznych idą w górę, w UE na przykład ceny masła znacznie się poprawiły od czerwca i zbliżyły się do poziomu z 2013 r. Ogólnie rzecz biorąc, ceny produktów mlecznych wzrosły średnio o 20%. Popyt na świecie jest dynamiczny, również ze względu na zapotrzebowanie w Chinach. Moim zdaniem producenci mleka powinni niedługo dostrzec poprawę cen mleka” - dodał.

„Podczas mojej dwuletniej kadencji będę współpracować z wiceprzewodniczącymi dążąc do stworzenia dynamicznej i rentownej branży mleczarskiej w całej UE. W ramach zbliżającej się debaty na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR) zamierzamy określić najważniejsze wyzwania przed jakimi staje branża oraz znaleźć skuteczne i możliwe do wykorzystania narzędzia, które pozwolą nam z nimi się zmierzyć” - podkreślił.

Thierry Roquefeuil należy do francuskiej organizacji rolniczej FNSEA i prowadzi gospodarstwo mleczarskie w departamencie Lot w południowo-zachodniej Francji. Od 2012 r. jest przewodniczącym krajowej federacji producentów mleka (FNPL). Od 2014 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca. Jest również przewodniczącym francuskiej organizacji międzybranżowej CNIEL. W pracy będzie mu towarzyszyć dwóch wiceprzewodniczących Tommaso Mario Abrate, ACI, Włochy, Dorota Śmigielska, FBZPR, Polska.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę