FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Copa i Cogeca o europejskiej deklaracji na rzecz rozwoju obszarów wiejskich

8 września 2016
Copa i Cogeca o europejskiej deklaracji na rzecz rozwoju obszarów wiejskich

Copa i Cogeca wyraziły we wtorek zadowolenie z przyjęcia europejskiej deklaracji na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w Cork w 2016 r. i podkreśliły rolę rolników, właścicieli lasów i ich spółdzielni w osiągnięciu postawionych celów, przy dostępie do odpowiedniego wsparcia i inwestycji.

Sekretarz Generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen powiedział na gorąco „Jestem usatysfakcjonowany tym dziesięciopunktowym planem przyjętym dzisiaj przez strony zainteresowane i decydentów politycznych w celu zapewnienia zrównoważonej i ożywionej gospodarczo przyszłości obszarów wiejskich. Odzwierciedla on nowe wyzwania przed jakimi stajemy w XXI w. - od ekstremalnych zdarzeń pogodowych, poprzez wahania cen, aż po konieczność zwiększenia produkcji przy ograniczeniu zużycia zasobów - a jego sukces zależy od udostępnienia rolnikom i leśnikom odpowiedniego wsparcia i przeprowadzenia inwestycji”.

„Cieszę się przede wszystkim z tego, że decydenci polityczni zwrócili uwagę na niesamowity potencjał unijnego rolnictwa i leśnictwa do pobudzenia gospodarki obszarów wiejskich i walki z najważniejszymi wyzwaniami społecznymi dnia dzisiejszego jak zmiany klimatu, bezpieczeństwo żywnościowe, czy gospodarka zasobami. W deklaracji podkreślono, że rolnicy muszą przede wszystkim uzyskać godziwe przychody z rynku dzięki uczciwym i przejrzystym stosunkom w łańcuchu żywnościowym, by było to możliwe. To dobra wiadomość. Potrzebują również skutecznych narzędzi pozwalających im na lepsze zarządzanie coraz większym ryzykiem”, powiedziała Sofia Bjornsson, przewodnicząca grupy roboczej „Rozwój obszarów wiejskich” Copa i Cogeca.

Deklaracja przypomina także o znaczeniu inwestycji w infrastrukturę i przedsiębiorstwa na obszarach wiejskich. Inwestycje są niezbędne, gdyż pomagają rolnikom poprawić swoje wyniki gospodarcze i środowiskowe, umożliwiają modernizację gospodarstw, wymianę pokoleń i ułatwiają stosowanie inteligentnych technologii, które przyczyniają się do wydajniejszej gospodarki zasobami. „Musimy również zasypać lukę cyfrową i wykorzystać potencjał obecny na obszarach wiejskich dzięki cyfryzacji, by rolnicy mogli korzystać z najnowszych technologii. Bardzo ważne są elastyczne i dopasowane do tych wyzwań instrumenty finansowe, by wzmocnić zrównoważone inwestycje na obszarach wiejskich”, dodała Bjornsson.

„Kolejnym pozytywnym elementem deklaracji jest apel o uproszczenie polityki i ograniczenie biurokracji. Jest to klucz do sukcesu. Usługi doradcze i szkoleniowe, a także działania prowadzone przez sieci obszarów wiejskich powinny być dostępne w ramach nowej polityki, by rolnicy mogli lepiej reagować na nowe wyzwania. Deklaracja zwraca również uwagę na konieczność wprowadzenia odpowiednich programów inwestycyjnych w celu promocji energii ze źródeł odnawialnych i rzuca światło na kluczową rolę rolnictwa i leśnictwa w walce ze zmianami klimatu, głównie poprzez sekwestrację dwutlenku węgla. W końcu zwrócono uwagę na znaczny wkład tych sektorów w gospodarkę niskoemisyjną i biogospodarkę”, podsumował Pesonen.

Ok. 30 ekspertów z organizacji członkowskich Copa i Cogeca wzięło udział w tym wysokiej rangi wydarzeniu, by stworzyć plan na przyszłość obszarów wiejskich. Dodatkowe informacje na temat deklaracji można znaleźć tutaj: http://ec.europa.eu/agriculture/events/2016/ruraldevelopment/
cork-declaration-2-0_en.pdf

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Senat opowiedział się w piątek za ustawą dot. ustanowienia 12 lipca Dniem Walki ...

Senat przyjął w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt nie wnosząc do nich po...

Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na począte...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę