BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Copa i Cogeca o stosowaniu antybiotyków w rolnictwie

15 marca 2016
Copa i Cogeca o stosowaniu antybiotyków w rolnictwie

Copa i Cogeca, jako podmioty zaangażowane w promowanie idei odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, cieszą się z głosowania nad aktualizacją unijnych przepisów dotyczących leków weterynaryjnych, zwracając jednocześnie uwagę na pewne zagrożenia.

Copa i Cogeca z radością przyjęły informację o głosowaniu deputowanych do Parlamentu Europejskiego nad aktualizacją unijnych przepisów dotyczących leków weterynaryjnych, podkreślając, że same wspierają ideę odpowiedzialnego stosowania antybiotyków przez hodowców zwierząt.

W czasie głosowania na sesji plenarnej poświęconej aktualizacji unijnych przepisów na temat leków weterynaryjnych eurodeputowani poparli zakaz zbiorowego i prewencyjnego poddawania zwierząt terapii antybiotykowej, a także udzielili wsparcia rozwiązaniom w zakresie rozwoju badań nad nowymi lekami.

Oto, jak na gorąco skomentował to wydarzenie Sekretarz Generalny Copa i Cogeca - p. Pekka Pesonen: „Z wielką radością przyjmujemy wynik głosowania w Parlamencie, ale musimy pamiętać, że pierwsze jego skutki będą widoczne na rynku za kilka lat. Będziemy oceniać skuteczność przyjętych rozwiązań w oparciu o innowacje (badania i rozwój nowych substancji), dostępność weterynaryjnych produktów leczniczych we wszystkich państwach członkowskich, dla wszystkich gatunków i uwarunkowań oraz przystępność ww. produktów leczniczych w kontekście poprawy konkurencyjności na rynku”.

„Hodowcy dbają o przestrzeganie dobrych praktyk dotyczących dobrostanu zwierząt. My uważamy, że antybiotyki powinny być stosowane w sposób odpowiedzialny”- dodał. „Należymy do Europejskiej Platformy na rzecz Odpowiedzialnego Stosowania Leków u Zwierząt (EPRUMA) i jesteśmy przekonani, że antybiotyki powinny być stosowane możliwie najrzadziej i w możliwie najmniejszej ilości. Zakaz używania niektórych antybiotyków mógłby doprowadzić, np. do problemów w zakresie dobrostanu zwierząt, gdyż w przypadku niektórych gatunków, w niektórych miejscach, są one jedyną dopuszczalną metodą walki z bakteriami.”

P. Pesonen podkreślił także pewne obawy związane z tym zakazem: „Nie uważamy, aby zakaz profilaktycznego wykorzystywania antybiotyków był uzasadniony. Odpowiedzialne stosowanie leków bakteriobójczych jest bardzo ważne, nawet jeśli mamy świadomość, że konieczne jest istnienie innych wymogów w zakresie hodowli zwierząt wykorzystywanych do produkcji żywności niż zwierząt domowych, to właściwe korzystanie z możliwości profilaktycznych należy do dobrych praktyk weterynaryjnych. Jesteśmy także zaniepokojeni zakazem internetowej sprzedaży antybiotyków i leków weterynaryjnych dostępnych wyłącznie na receptę. Możliwość zakupienia w Internecie weterynaryjnych produktów leczniczych ułatwia dostęp do nich, pozwala na ich zakup za korzystniejszą cenę. Rzeczywiście, mając świadomość ich znaczenia, Copa i Cogeca jest przekonana, że propozycja powinna być bardziej szczegółowa w zakresie informacji, jak zapewnić właściwe działanie kanałów dystrybucyjnych i jak rozwijać bezpieczniejszy system [sprzedaży] on-line we współpracy z odpowiednimi unijnymi i krajowymi instytucjami".

Copa -Cogeca


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę