CTR_80917

Copa i Cogeca: o unijnym wsparciu producentów owoców i warzyw w ramach WPR po 2020 r.

25 października 2016
Copa i Cogeca: o unijnym wsparciu producentów owoców i warzyw w ramach WPR po 2020 r.

Głównym priorytetem nowego przewodniczącego grupy roboczej „Warzywa i owoce” Copa i Cogeca, Philippe'a Appeltansa, który pochodzi z Belgii, jest upewnienie się, że UE będzie nadal wspierać i rozwijać organizacje producentów, takie jak spółdzielnie, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

Przemawiając po głosowaniu w Brukseli, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu, pan Appeltans powiedział „Organizacje producentów warzyw i owoców, jak na przykład spółdzielnie, odgrywają ważną rolę pomagając plantatorom uzyskać wyższe ceny za ich produkty w dobie kryzysu. To właśnie rozpoznanie pozytywnego wpływu OP, w tym spółdzielni, na branżę owocowo-warzywną, doprowadziło do wzmocnienia narzędzi wsparcia OP podczas ostatniej reformy WPR. Ten pozytywny trend musi zostać utrzymany i nadal rozwijać się w WPR po 2020 r., zwłaszcza ze względu na fakt, że Komisja Europejska planuje publikację opcji dla nowej polityki latem przyszłego roku. Dlatego też bardzo ważne jest, by nowe państwa członkowskie zachęcały rolników do wstępowania do organizacji producentów czy spółdzielni, gdyż w tych krajach nie są one zbyt rozwinięte. Koncentracja OP w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Holandii w sektorze warzyw i owoców jest dość duża, dlatego też musimy pomóc im rozprzestrzenić się na inne kraje, by rolnicy mogli prowadzić skuteczniejszą sprzedaż i uzyskiwać wyższe ceny za swoje produkty”.

„Musimy również pokonać przeszkody prawne, by OP i duże spółdzielnie mogły się rozwijać i rozrastać, by być w stanie konkurować z dystrybutorami” - dodał. „Na zakończenie, nasz sektor odczuwa skutki kryzysu rosyjskiego. Do moich priorytetów należy znalezienie nowych rynków zbytu dla naszych wysokiej jakości produktów, a także przezwyciężenie sanitarnych i fitosanitarnych barier handlowych” - powiedział.

Pan Appeltans, sekretarz generalny Stowarzyszenia Belgijskich Giełd Ogrodniczych (VBT) oraz członek belgijskiej organizacji rolniczej Boerenbond, został w zeszłym tygodniu jednogłośnie wybrany na nowego przewodniczącego grupy roboczej „Warzywa i owoce” Copa i Cogeca na dwuletnią kadencję. Pan Sergio Tondini ze Zrzeszenia Spółdzielni Włoskich oraz pan Krzysztof Krześniak należący do Solidarności będą go wspierać jako wiceprzewodniczący. Pan Appeltans zastąpi pana Hansa Van Esa z holenderskiej organizacji DPA, który przez wiele lat walczył o rentowność produkcji warzyw i owoców.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę