Copa i Cogeca: o znaczeniu silniejszej, prostszej i konkurencyjnej WPR

21 lipca 2017
Copa i Cogeca: o znaczeniu silniejszej, prostszej i konkurencyjnej WPR

Copa i Cogeca wyraziły 17 lipca zadowolenie z priorytetów prezydencji estońskiej, do których należą postępy w zakresie przyszłej wspólnej polityki rolnej i wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, zwracając uwagę na znaczenie silniejszej, prostszej i konkurencyjnej WPR.

Reakcja Copa i Cogeca jest związana z podjęciem tego tematu przez unijnych ministrów rolnictwa w poniedziałek, w Brukseli.

Rozmawiając z estońskim ministrem spraw wiejskich, Tarmo Tammem, sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział „Dochody rolników już wynoszą zaledwie 40% średnich zarobków. Wielu z nich zmaga się z poważnymi trudnościami ekonomicznymi i coraz poważniejszymi wyzwaniami jak zmiany klimatu. Potrzebują WPR, by móc się utrzymać. Ponadto uginają się pod nadmiernymi obciążeniami administracyjnymi otaczającymi WPR. Dlatego też potrzebujemy silniejszej, prostszej i bardziej konkurencyjnej polityki, ze wspólnymi zasadami obowiązującymi w całej UE i odpowiednim budżetem. Potrzeba nam ewolucji, a nie obalenia zasad aktualnie rządzących WPR. Trzeba również wrócić większą uwagę na narzędzia umożliwiające rolnikom lepsze zarządzanie ryzykiem”.
Nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa prezydencji estońskiej w dn. 3-5 września obejmie przede wszystkim przyszłą WPR i zarządzanie ryzykiem.

Pekka Pesonen zwrócił uwagę na swoje poważne obawy związane z sugestią zawartą w dokumencie refleksyjnym Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości finansów UE po 2020 r. odnoszącą się do wprowadzenia krajowego współfinansowania płatności bezpośrednich w ramach WPR, ostrzegając, że może to doprowadzić do renacjonalizacji WPR. Następnie dodał, że pochwala priorytet prezydencji, jakim jest wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym oraz położenie nacisku na uproszczenie WPR w kontekście rozporządzenia omnibus. Copa i Cogeca domagają się przepisów unijnych, egzekwowanych przez niezależny organ, by zwalczać nieuczciwe praktyki i nakładać zdecydowane sankcje na podmioty łamiące prawo UE. Kolejny priorytet prezydencji to zrównoważona gospodarka glebami rolnymi-konferencja wysokiego szczebla pt. „Gleba dla zrównoważonej produkcji żywności i funkcji ekosystemowych” zostanie zorganizowana w październiku w Tallinnie.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

5 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i R...

17. lipca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global D...

Trwająca od przeszło tygodnia deszczowa pogoda utrudnia na Podkarpaciu zbiory mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę