Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Copa i Cogeca organizują w tym tygodniu w Grecji Kongres Europejskich Rolników

5 października 2016
Copa i Cogeca organizują w tym tygodniu w Grecji Kongres Europejskich Rolników

Copa i Cogeca są gotowe na debatę na temat sposobów zapewnienia zrównoważoności i konkurencyjności unijnego sektora rolnego spełniającego oczekiwania konsumentów,która odbędzie się podczas wysokiej rangi Kongresu Europejskich Rolników 2016.

Copa i Cogeca, reprezentujące ponad 23 mln europejskich rolników i ich rodzin oraz 22 tys. spółdzielni rolniczych organizują w tym tygodniu w Grecji Kongres Europejskich Rolników, podczas którego zostanie omówiona przyszłość rolnictwa i naszych producentów.

W czasie Kongresu „Szanse dla unijnego rolnictwa: zielony wzrost i dynamiczne rynki” będziemy zastanawiać się, co zrobić, aby unijne rolnictwo było w przyszłości zrównoważone, konkurencyjne, innowacyjne, a także rentowne. W wydarzeniu weźmie udział wielu znanych mówców, w tym komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan, przedstawiciele prezydencji słowackiej oraz przewodniczący Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Czesław Siekierski.

Przemawiając przed wydarzeniem, przewodniczący Copa Martin Merrild powiedział „Stawiamy czoła coraz liczniejszym wyzwaniom, gdyż rolnicy muszą radzić sobie z niskimi cenami za oferowane przez nich produkty i z nieustannie zwiększającymi się kosztami produkcji. Na rynkach produktów mlecznych i wieprzowiny pojawiają się pierwsze pozytywne sygnały, m. in.ze względu na wzrost popytu w Chinach, musimy jednak zadbać o niedopuszczenie do pojawienia się podobnego kryzysu w przyszłości. Rynek zbóż również znajduje się w najtrudniejszej od lat sytuacji. W związku z tym, celem Kongresu jest podjęcie debaty na temat przyszłości unijnego rolnictwa, tak aby było ono rentowne, zrównoważone i konkurencyjne”.

„Jesteśmy przekonani, że ważne jest zwiększenie produkcji przy jednoczesnym wykorzystywaniu mniejszej ilości zasobów, dzięki czemu producenci będą mogli przyczynić się do rozwiązania jednego z największych wyzwań przyszłej dekady, czyli konieczności zwiększenia produkcji żywności na świecie, aby wyżywić rosnącą liczbę ludność, jednocześnie walcząc z zagrażającymi jej zmianami klimatu. Produkcja musi również dostosować się do oczekiwań konsumentów. Należy wykorzystać nowe, innowacyjne rynki, których szukają konsumenci. Wymagający konsument powinien stać się naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Wspólna polityka rolna musi być odzwierciedleniem tych relacji. Konsumenci muszą również zostać uświadomieni na temat wysokich norm produkcji jakich przestrzegamy. Należy również zintensyfikować kampanie komunikacyjne w tym temacie. Uczestnicy Kongresu pochylą się dlatego nad najlepszymi inwestycjami pozwalającymi na zapewnienie zrównoważoności i rentowności unijnego sektora rolnego w przyszłości. WPR jest narzędziem, dzięki któremu można będzie osiągnąć te cele. Dlatego musi być polityką silną, wspólnotową i prostą,” dodał.

„Co więcej, w obliczu niestabilności rynków i wahań cenowych, ogromne znaczenie ma posiadanie dobrej strategii eksportowej, której celem jest zdobycie nowych rynków zbytu oraz zawarcie korzystnych umów handlowych. Kluczowym elementem jest także lepiej funkcjonujący łańcuch żywnościowy. W tym kontekście, fundamentalne znaczenie ma promocja rozwoju spółdzielni rolniczych, gdyż z zebranych doświadczeń wynika, że rolnicy należący do spółdzielni uzyskują wyższe ceny za swoje produkty. Ważne jest, aby spółdzielnie były innowacyjne i opracowywały produkty spełniające oczekiwania konsumentów, jeśli chcą przynieść wyżej wymienione korzyści swoim członkom. Bardzo ważne jest również utrzymanie stabilności unijnych polityk, takich jak WPR, by producenci i spółdzielnie rolnicze mogli planować z wyprzedzeniem i inwestować w sektorze. Musimy jednak zastanowić się, jak zwiększyć jej skuteczność. Należy także zbadać, w jaki sposób możemy nadal rozwijać inteligentne i precyzyjne rolnictwo, by pozwolić producentom zmniejszyć wydatki na środki produkcji jednocześnie zwiększając jej wydajność. Wszystkie te kwestie zostaną poruszone podczas Kongresu,” powiedział przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson.

5 października odbędą się warsztaty zatytułowane „Wartość innowacyjnych rozwiązań – co należy zmienić?” Zorganizowana zostanie także sesja wysokiego szczebla, w czasie której opowiemy o tym, co robią rolnicy, by zostać pionierami innowacji oraz o tym, w jaki sposób należy powiązać ich z łańcuchem wartości. Następnie, 6 października, w samym sercu Grecji odbędzie się sesja plenarna. 7 października Gaia Epicheirein SA będzie gospodarzem III Ogólnogreckiego Kongresu, który zostanie poświęcony rozwojowi greckiego rolnictwa pod tytułem „Wspólna Polityka Rolna (WPR): wyciągać wnioski z przeszłości, aby lepiej przygotować przyszłość”. Przebieg Kongresu można obserwować na portalach społecznościowych #DynamicAgri, stronie internetowej www.copa-cogeca.eu oraz śledząc komunikaty prasowe.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Gotuję, nie marnuję - Auchan Retail Polska zostało partnerem Śniadania zero wast...

Strategicznym celem rozwoju brazylijskich przedsiębiorstw drobiarskich jest prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę