CTR_80917

Copa i Cogeca ostrzegają przed nowym porozumieniem handlowym

21 września 2016
Copa i Cogeca ostrzegają przed nowym porozumieniem handlowym

Copa i Cogeca ostrzegają przed nowym porozumieniem handlowym zawartym między UE i Południowoafrykańską Wspólnotą Rozwoju (SADC), które ma zostać poddane pod głosowanie w PE.

Copa i Cogeca dały wyraz swojemu zaniepokojeniu w związku z nową umową handlową zawartą między UE i Południowoafrykańską Wspólnotą Rozwoju, która ma zostać poddana pod głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w tym tygodniu, ostrzegając, że doprowadzi ona do wzrostu koncesji handlowych na pomarańcze, cukier i etanol importowane z tych krajów, co z kolei osłabi unijnych producentów i pogorszy sytuację gospodarczą.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, podkreślił „Sytuacja, w której UE zawiera porozumienie handlowe nie zbadawszy jego skutków rynkowych jest nie do przyjęcia. Nowe koncesje przedłużą okres, w którym pomarańcze będą mogły trafić do UE z RPA do końca listopada, co odbije się na unijnych producentach pomarańczy na początku sezonu, kiedy ceny są zazwyczaj najatrakcyjniejsze. Na pewno branża odczuje reperkusje tego porozumienia i może dojść nawet do utraty tysięcy miejsc pracy, zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego, gdzie kryzys gospodarczy jest najbardziej odczuwalny”.

„Niepokoją nas również koncesje przyznawane w sektorach cukru i etanolu. UE zaproponowała ich zwiększenie, przez co kontyngenty bezcłowe przyznane SADC wyniosą: 100 tys. ton cukru surowego i 50 tys. ton cukru białego oraz 80 tys. ton etanolu. Jest to nie do przyjęcia. Dlatego też zachęcamy posłów do PE, by domagali się przeprowadzenia oceny skutków dla sektora rolnego i apelujemy, by zawiesili ratyfikację zaproponowanego porozumienia podczas głosowania w Strasbourgu w tym tygodniu,” powiedział. Wysłaliśmy pismo do posłów do PE, w którym wyszczególniliśmy nasze postulaty.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

- Najważniejszą kwestią dla Polski są równe warunki konkurencji, skuteczne zarzą...

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski wziął dziś udział w odbywającej się w resorc...

W tym roku pod względem bezpieczeństwa żywnościowego Polska zajęła 27. pozycję n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę