Copa i Cogeca ostrzegają przed nowym porozumieniem handlowym

21 września 2016
Copa i Cogeca ostrzegają przed nowym porozumieniem handlowym

Copa i Cogeca ostrzegają przed nowym porozumieniem handlowym zawartym między UE i Południowoafrykańską Wspólnotą Rozwoju (SADC), które ma zostać poddane pod głosowanie w PE.

Copa i Cogeca dały wyraz swojemu zaniepokojeniu w związku z nową umową handlową zawartą między UE i Południowoafrykańską Wspólnotą Rozwoju, która ma zostać poddana pod głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w tym tygodniu, ostrzegając, że doprowadzi ona do wzrostu koncesji handlowych na pomarańcze, cukier i etanol importowane z tych krajów, co z kolei osłabi unijnych producentów i pogorszy sytuację gospodarczą.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, podkreślił „Sytuacja, w której UE zawiera porozumienie handlowe nie zbadawszy jego skutków rynkowych jest nie do przyjęcia. Nowe koncesje przedłużą okres, w którym pomarańcze będą mogły trafić do UE z RPA do końca listopada, co odbije się na unijnych producentach pomarańczy na początku sezonu, kiedy ceny są zazwyczaj najatrakcyjniejsze. Na pewno branża odczuje reperkusje tego porozumienia i może dojść nawet do utraty tysięcy miejsc pracy, zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego, gdzie kryzys gospodarczy jest najbardziej odczuwalny”.

„Niepokoją nas również koncesje przyznawane w sektorach cukru i etanolu. UE zaproponowała ich zwiększenie, przez co kontyngenty bezcłowe przyznane SADC wyniosą: 100 tys. ton cukru surowego i 50 tys. ton cukru białego oraz 80 tys. ton etanolu. Jest to nie do przyjęcia. Dlatego też zachęcamy posłów do PE, by domagali się przeprowadzenia oceny skutków dla sektora rolnego i apelujemy, by zawiesili ratyfikację zaproponowanego porozumienia podczas głosowania w Strasbourgu w tym tygodniu,” powiedział. Wysłaliśmy pismo do posłów do PE, w którym wyszczególniliśmy nasze postulaty.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Nadal handel zbożem na krajowym rynku jest niewielki. Brak jest ofert sprzedaży ...

Na krajowym rynku tanieje cukier. Powodem spadku cen była duża jego podaż przy n...

Wiceszef PSL Dariusz Klimczak będzie reprezentował ludowców w Komitecie Narodowy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę