Copa i Cogeca poparły porozumienie w sprawie przeglądu przepisów obejmujących rolnictwo ekologiczne

13 lipca 2017
Copa i Cogeca poparły porozumienie w sprawie przeglądu przepisów obejmujących rolnictwo ekologiczne

Copa i Cogeca pochwaliły wysiłki poczynione przez unijnych negocjatorów na rzecz wypracowania porozumienia w zakresie przeglądu przepisów w sprawie rolnictwa ekologicznego za prezydencji maltańskiej oraz fakt, że większość postulatów Copa i Cogeca została uwzględniona w zawartym porozumieniu politycznym.

Przewodniczący grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa i Cogeca, Kees Van Zelderen, powiedział „Naszym zdaniem porozumienie przyjęte za prezydencji maltańskiej zmierza we właściwym kierunku, czyli w stronę większej harmonizacji w UE. Uwzględnia również większość z postulatów Copa i Cogeca. W szczególności utrzymanie dorocznych kontroli na miejscu u wszystkich podmiotów i bardzo surowe warunki dla przyznania odstępstwa. Nie ma ograniczeń dotyczących wielkości gospodarstwa i można prowadzić gospodarstwa mieszane. W odniesieniu do przypadków braku zgodności i obecności niedozwolonych substancji zaplanowano jasne kroki i dokładny kalendarz prac, by doprowadzić do większej harmonizacji. W przypadku ekologicznego materiału siewnego, system odstępstw dla nieekologicznego materiału siewnego wraz z bazą danych pozwoli na wcześniejsze zniesienie tego odstępstwa. System zgodności produktów importowanych opatrzonych certyfikatami wystawionymi przez organy kontrolne zapewni równe warunki konkurencji między rolnikami z UE i spoza UE. Po zatwierdzeniu porozumienia politycznego upewnimy się, że zasady wykonawcze i delegowane będą dostosowane do potrzeb sektora i pozwolą mu na dalszy rozwój”.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen rzekł „Bardzo dobrze, że udało nam się wypracować odpowiednie rozwiązanie dla tak dynamicznego sektora jak branża ekologiczna. Cieszymy się, że po 20 miesiącach rozmów w końcu sytuacja przepisów w zakresie rolnictwa ekologicznego się ustabilizuje i rolnicy i ich spółdzielnie będą mogli planować swoją przyszłość”. Przepisy są dostosowane do Traktatu Lizbońskiego, co zapewnia pewność prawa wszystkim podmiotom, w tym rolnikom.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Komisja Europejska zachęca zainteresowanych do udziału w pracach nad projektem P...

Zbliża się termin zakończenia konsultacji publicznych prowadzonych przez Komisję...

Od 1 stycznia 2022 r. udostępnione zostały specjalne rachunki bankowe, po dwa dl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę