CTR_80917

Copa i Cogeca poparły zalecenia grupy zadaniowej ds. rynków rolnych UE

12 stycznia 2017
Copa i Cogeca poparły zalecenia grupy zadaniowej ds. rynków rolnych UE

Copa i Cogeca popierają zalecenia grupy zadaniowej ds. rynków rolnych UE obejmujące wzmocnienie aktualnie słabej pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym i zagwarantowanie im uczciwej części ceny płaconej przez konsumentów.

Wraz z wiodącymi politykami, Copa i Cogeca wyraziły poparcie podczas poniedziałkowego, ważnego wysłuchania dla zaleceń przedstawionych przez grupę zadaniową ds. rynków rolnych UE, obejmujących wzmocnienie aktualnie słabej pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym i zagwarantowanie im uczciwej części ceny płaconej przez konsumentów.

Do rolników trafia jedynie 8% ceny bochenka chleba - podkreślił przewodniczący Copa Martin Merrild podczas wysłuchania w Parlamencie Europejskim. „Wyraźnie widać, że rolnicy nie otrzymują należnej im części ceny płaconej przez konsumentów. Z analiz wynika, że mimo iż w 1995 r. do rolników trafiało 31% ceny produktu, w 2011 r. było to jedynie 21%. W związku z tym Copa i Cogeca popierają najważniejsze rekomendacje przedstawione przez grupę, której przewodniczył Cees Veerman, aczkolwiek, naszym zdaniem, mogłyby one posunąć się jeszcze dalej”.

„W szczególności, podoba nam się zalecenie dotyczące obowiązku zawierania umów na piśmie między rolnikami, przetwórcami i handlowcami. Popieramy również inicjatywę w zakresie zwiększenia przejrzystości na rynku poprzez stworzenie obserwatoriów rynku mleka, wołowiny i wieprzowiny, muszą one zostać jednak rozszerzone na inne sektory - jak mięso owiec” - dodał.

„Pochwalamy także zalecenie odnoszące się do przyjęcia unijnych przepisów ułatwiających walkę z nieuczciwymi praktykami handlowymi w łańcuchu żywnościowym. Dla nas, unijne ramy prawne, o które od dawna walczymy, mają kluczowe znaczenie dla ograniczenia NPH, by podmioty podlegały sankcjom w razie złamania przepisów UE. Niezależny ombudsman musi mieć możliwość nakładania sankcji w razie niestosowania się do zasad” - powiedział.

„Należy również pracować nad dalszym rozwojem rynków terminowych. Skuteczne i prawidłowo funkcjonujące rynki terminowe pomagają rolnikom i spółdzielniom rolniczym lepiej zarządzać ryzykiem i ograniczają ich zależność od jednego tylko rynku zbytu. Nadal pracujemy nad naszym stanowiskiem w sprawie narzędzi zarządzania ryzykiem. Dobrze, że zostanie podjęty również temat gwarancji kredytów eksportowych, by eksporterzy zyskali większą pewność” - podkreślił.

Zalecenia te uzyskały również poparcie wiodących polityków wysokiej rangi, w tym komisarza Phila Hogana oraz posłów do PE Michela Dantina i Alberta Dessa. Unijni ministrowie rolnictwa także pochwalili to sprawozdanie. Grupa ta powstała, by znaleźć rozwiązania dla problemu występującego na unijnych rynkach rolnych, a mianowicie dla ekstremalnych wahań, a także by zapewnić lepszą przyszłość rolnikom i ich spółdzielniom.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę