Agrolok_280518

Copa i Cogeca ubolewają z powodu ogłoszenia przez USA nałożenia środków przeciwko importowi hiszpańskich oliwek

29 sierpnia 2017
Copa i Cogeca ubolewają z powodu ogłoszenia przez USA nałożenia środków przeciwko importowi hiszpańskich oliwek

Copa i Cogeca wyraziły w ubiegły piątek, w Brukseli ubolewanie z powodu ogłoszenia przez USA nałożenia środków antydumpingowych na import hiszpańskich czarnych oliwek stołowych, twierdząc, że działanie to jest nieuzasadnione.

Amerykański departament handlu ma przedstawić wstępne ustalenia dotyczące poziomu ceł wyrównawczych ok. 15 września, a wstępne cła antydumpingowe do 29 listopada. Copa i Cogeca ostrzegają o nielegalności tego środka. Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział, że nałożenie ceł nie jest uzasadnione i stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla innych sektorów objętych wspólną polityką rolną.

„Hiszpańskie czarne oliwki stołowe są tak konkurencyjne głównie ze względu na niesamowite wysiłki poczynione przez producentów na rzecz ograniczenia kosztów produkcji i inwestycje w przełomową technologię. Spółdzielnie również pomagają rolnikom w zwiększeniu wydajności, gdyż świadczą im usługi przy zastosowaniu korzyści skali. Co więcej, wsparcie w ramach WPR jest dozwolone na zasadach WTO i dlatego nie stwierdzono żeby zakłócało konkurencję. Nałożenie takich środków jest nie do przyjęcia, zwłaszcza w sytuacji, w której większość krajów dysponuje jakiegoś rodzaju systemem wsparcia” - podkreślił.

Copa i Cogeca wystosowały w związku z tym apel do Komisji o poważne podejście do tematu, a nawet o wszczęcie postępowania, a jeśli to konieczne, do złożenia skargi przed Światową Organizacją Handlu (WTO).

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia unijnego prawa wobec polskiej...

Celem wizyty, która odbyła się w dniach 28.06. – 01.07.2018 r. były rozmowy nt. ...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej wystąp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę