informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Copa i Cogeca wzywają Kolegium Komisarzy do przyjęcia klauzuli ochronnej dot. importu ryżu

12 grudnia 2018
Copa i Cogeca wzywają Kolegium Komisarzy do przyjęcia klauzuli ochronnej dot. importu ryżu

W minionym tygodniu, w DG Trade poddano pod głosowanie akt wykonawczy zawierający propozycję wdrożenia klauzuli ochronnej dot. importu ryżu z Kambodży i Mjanmy (Birmy) w Komitecie ds. Preferencji Ogólnych. Pomimo, że 13 państw członkowskich poparło tę propozycję, 7 wstrzymało się od głosu, a 8 było jej przeciwnych. Z tego powodu przeważył „brak opinii” i w chwili obecnej to Komisja zadecyduje o przyjęciu tekstu prawnego.

W reakcji na głosowanie, Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca stwierdził: „Wdrożenie klauzuli ochronnej ma kluczowe znaczenie dla unijnych plantatorów ryżu oraz dla branży. Dlatego wzywamy Kolegium Komisarzy do jak najszybszego przyjęcia tego rozwiązania w celu zmniejszenia presji wywieranej na cały sektor.”

Giuseppe Ferraris, przewodniczący grupy roboczej „Ryż” Copa-Cogeca powiedział “Ryż jest głęboko zakorzeniony w kulturze europejskiej i uprawia się go w ośmiu krajach UE. Uprawa ryżu jest niezbędna dla zapobieżenia wyludnianiu się obszarów wiejskich i przynosi ona wiele korzyści środowisku. Dla przykładu, ryż to jedyna roślina uprawna, która jest przystosowana, może rosnąć na glebach zasolonych i która pomaga zapobiegać zasoleniu, a co za tym idzie pustynnieniu ze względu na zalewanie gruntów.” Jeżeli kontyngent i bezcłowy import ryżu z Kambodży i Mjanmy (Birmy) zostaną utrzymane na obecnym poziomie, w najgorszym wypadku może to spowodować porzucenie produkcji ryżu w UE.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę