Targi_china_210519-750

Copa i Cogeca wzywają Kolegium Komisarzy do przyjęcia klauzuli ochronnej dot. importu ryżu

12 grudnia 2018
Copa i Cogeca wzywają Kolegium Komisarzy do przyjęcia klauzuli ochronnej dot. importu ryżu

W minionym tygodniu, w DG Trade poddano pod głosowanie akt wykonawczy zawierający propozycję wdrożenia klauzuli ochronnej dot. importu ryżu z Kambodży i Mjanmy (Birmy) w Komitecie ds. Preferencji Ogólnych. Pomimo, że 13 państw członkowskich poparło tę propozycję, 7 wstrzymało się od głosu, a 8 było jej przeciwnych. Z tego powodu przeważył „brak opinii” i w chwili obecnej to Komisja zadecyduje o przyjęciu tekstu prawnego.

W reakcji na głosowanie, Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca stwierdził: „Wdrożenie klauzuli ochronnej ma kluczowe znaczenie dla unijnych plantatorów ryżu oraz dla branży. Dlatego wzywamy Kolegium Komisarzy do jak najszybszego przyjęcia tego rozwiązania w celu zmniejszenia presji wywieranej na cały sektor.”

Giuseppe Ferraris, przewodniczący grupy roboczej „Ryż” Copa-Cogeca powiedział “Ryż jest głęboko zakorzeniony w kulturze europejskiej i uprawia się go w ośmiu krajach UE. Uprawa ryżu jest niezbędna dla zapobieżenia wyludnianiu się obszarów wiejskich i przynosi ona wiele korzyści środowisku. Dla przykładu, ryż to jedyna roślina uprawna, która jest przystosowana, może rosnąć na glebach zasolonych i która pomaga zapobiegać zasoleniu, a co za tym idzie pustynnieniu ze względu na zalewanie gruntów.” Jeżeli kontyngent i bezcłowy import ryżu z Kambodży i Mjanmy (Birmy) zostaną utrzymane na obecnym poziomie, w najgorszym wypadku może to spowodować porzucenie produkcji ryżu w UE.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

700 tys. gospodarstw mlecznych, 12 tys. zakładów mleczarskich i 300 tys. pracown...

Minister do spraw Handlu, Przemysłu i Rozwoju Gospodarczego Republiki Południowe...

Spółka zależna Lactalis do Brasil ogłosiła zakończenie procesu przejmowania spół...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę