informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Copa-Cogeca: Negocjacje trójstronne ws. produktów nawozowych z oznakowaniem CE budzą obawy wśród rolników

20 listopada 2018
Copa-Cogeca: Negocjacje trójstronne ws. produktów nawozowych z oznakowaniem CE budzą obawy wśród rolników

Wobec zbliżającej się ostatniej rundy negocjacji trójstronnych ws. produktów nawozowych z oznakowaniem CE Copa i Cogeca wyrażają obawy związane z ograniczonymi postępami w najważniejszych kwestiach, na które na wcześniejszych etapach procesu ustawodawczego zwrócili uwagę rolnicy i spółdzielnie, w szczególności jeżeli chodzi o limity zawartości kadmu.

Korzyści płynące z propozycji Komisji Europejskiej i Parlamentu dot. obniżenia poziomu zawartości kadmu poniżej 60 mg/kg nie są poparte badaniami naukowymi ani analizami potencjalnych skutków. Istnieją dowody na to, że ceny nawozów mogą wzrosnąć w razie wdrożenia takich propozycji, ponieważ światowe zasoby fosforytów o niskiej zawartości kadmu są ograniczone. W chwili obecnej w skali komercyjnej nie istnieje technologia usuwania nadmiernej ilości kadmu, co daje rolnikom bardzo ograniczone opcje.

Z tego względu Copa i Cogeca popierają podejście Rady Europejskiej, według którego dopuszczalna zawartość kadmu w nawozach mineralnych poniżej poziomu 60 mg wraz z okresem zawieszenia wynoszącym 16 lat daje branży nawozowej wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się i zaproponowanie konkurencyjnych alternatyw. Dobrowolne oznaczanie zawartości kadmu byłoby również pomocne w celu informowania rolników i przystosowywania się do specyficznych potrzeb.

„Nawozy stanowią znaczną część rocznych kosztów zmiennych ponoszonych przez rolników. Negocjatorzy trójstronni muszą zapewnić rolnikom odpowiedni wybór i informacje przy zakupie nawozów w przyszłości. Poziom 60 mg stanowi dobry kompromis dla utrzymania konkurencyjnego rynku zapewniając jednocześnie zrównoważony sposób wykorzystania nawozów” - stwierdził Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa Cogeca.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę