Targi_china_210519-750

Copa-Cogeca: umowa z Mercosurem to przekroczenie pewnej granicy!

25 czerwca 2019
Copa-Cogeca: umowa z Mercosurem to przekroczenie pewnej granicy!

W związku z zagrożeniem sfinalizowania umowy z Mercosurem, organizacje rolnicze skupione w Komitetach Copa-Cogeca alarmują, że  dla europejskich rolników i spółdzielni rolniczych, a także dla wszystkich obywateli UE opowiadających się za bardziej zieloną, bardziej przejrzystą i opiekuńczą Europą, oznacza to przekroczenie pewnej granicy.

W jaki sposób Komisja Europejska może uzasadnić przed swoimi rolnikami i obywatelami plan sprowadzania do UE produktów rolnych z Brazylii, gdzie kilka miesięcy wcześniej rząd p. Bolsonaro wydał zgodę na stosowanie 150 pestycydów, a sama Komisja wprowadza dokładnie odwrotne rozwiązania w stosunku do swoich producentów?

Nie wiadomo też, na jakiej podstawie wysocy przedstawiciele Komisji stwierdzili, że umowa handlowa z Mercosurem nie będzie mieć poważnych konsekwencji dla wrażliwych sektorów. Copa i Cogeca zdecydowanie nie zgadzają się z takim podejściem, szczególnie w kontekście skumulowanych efektów innych obowiązujących i planowanych umów handlowych.

Brazylijskie modele produkcji opierają na znacznie niższych standardach środowiskowych, sanitarnych i fitosanitarnych niż standardy europejskie. W związku z powyższym brazylijscy eksporterzy będą mieć oczywistą przewagę wynikającą z nieuczciwej konkurencji. Europejski sektor rolny, który już dziś jest pod dużą presją, będzie mierzył się z jeszcze trudniejszą sytuacją, będzie musiał stawić czoła napływowi ogromnych ilości wołowiny, cukru, mięsa drobiowego i wielu innych produktów pochodzących z państw trzecich.

UE zgodziła się na udzielenie znacznego dostępu, jeśli chodzi o produkty wrażliwe, nie otrzymując w zamian zbyt wiele. Trzeba ograniczyć ustępstwa dotyczące importu produktów należących do naszych najbardziej wrażliwych sektorów. Każda umowa handlowa musi być zrównoważona, jeśli chodzi o rozdział poświęcony rolnictwu, musi uwzględniać nasze modele produkcyjne i być spójna z innymi politykami UE. Europejscy rolnicy są w stanie dostosowywać się do coraz surowszych ograniczeń, mogą wdrażać coraz ambitniejsze środki, aby dostosować się do zmiany klimatu i wyzwań związanych z ochroną środowiska. Ale mogą to robić wyłącznie, jeśli UE nie będzie umniejszać ich wysiłków, pozwalając na import produktów od partnerów handlowych, którzy wspierają wycinkę lasów i praktyki rolne, które nie są akceptowane u nas.

W związku z dalszą niepewnością związaną z negocjacjami w sprawie brexitu, a także z rozmowami na temat przyszłej wspólnej polityki rolnej i budżetu UE, Copa-Cogeca wezwała UE do niewywierania dodatkowej presji na sektor rolny. Copa i Cogeca wezwały także wszystkich nowo wybranych eurodeputowanych, którzy chcą sprawiedliwej i opiekuńczej UE, do pilnego zabrania głosu w tej sprawie.

 

krir.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR z dnia 25 czerwca 2019 r. Ministerstwo Roln...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu zaprasza do udz...

Ponad ćwierć miliona zgłoszeń, tak można podsumować sukces kolejnej loterii Góra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę