CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Copa-Cogeca: zbiory winogron w UE będą niższe niż w ubiegłym roku

7 lipca 2016
Copa-Cogeca: zbiory winogron w UE będą niższe niż w ubiegłym roku

Z nowych prognoz Copa i Cogeca wynika, że tegoroczne zbiory winogron w UE będą niższe niż w ubiegłym roku.

Nowe prognozy Copa i Cogeca ukazują, że tegoroczne zbiory winogron na wino w UE spadną w stosunku do roku ubiegłego, głównie ze względu na ekstremalne warunki pogodowe, powiedział dzisiaj przewodniczący grupy roboczej „Wino”, Thierry Coste.

Oświadczenie to nastąpiło po omówieniu tego tematu na grupie roboczej „Wino” Copa-Cogeca w Brukseli.

Przemawiając po posiedzeniu, pan Coste powiedział „Ostatnio dotknęły nas ekstremalne warunki meteorologiczne, wahające się od ulew do przymrozków i nieprzewidywalnego gradu w krajach produkujących wino. W związku z tym, spodziewamy się, że zbiory w 2016 r. w UE-28 będą niższe niż w zeszłym roku, kiedy były one wyjątkowo udane, i podobne do tych w roku 2014”.

„Niemniej jednak, sytuacja poprawiła się we Włoszech, zwłaszcza w odniesieniu do rynków eksportowych. We Francji konsumpcja spadła w sektorze gastronomii i hotelarstwa. Rekordowo wysoki eksport został odnotowany w Hiszpanii, zwłaszcza w przypadku wina luzem, ceny za hektolitr są tu jednak najniższe. Może dojść do dalszego spadku cen ze względu na wzrost importu taniego wina”, dodał pan Coste.

Na posiedzeniu omówiono również najnowsze badania naukowe i instrumenty skuteczniejszej walki z chorobami pnia winorośli. Komisja przedstawiła aktualne programy badawcze obejmujące choroby winorośli, w tym jeden program badawczy Horyzontu 2020 (Winetwork) oraz grupę dyskusyjną ds. szkodników i chorób w uprawach winorośli EPI AGRI. Pochylono się także nad oceną możliwości komercyjnego zastosowania szczepów odpornych i odmian hybrydowych. Mimo że ich uprawa nie jest na chwilę obecną komercyjnie atrakcyjna, ze względu na zmiany klimatu i ich skutki dla odporności upraw być może trzeba będzie wziąć je pod uwagę w nieodległej przyszłości.

Na zakończenie miała miejsce wymiana poglądów z branżą szkółek winorośli, która ukazała, że produkcja roślin matecznych podkładek oraz zrazów w szkółkach, a także szczepienie mają miejsce głównie we Francji, Włoszech i Hiszpanii, a w mniejszym stopniu w Portugalii i na Węgrzech. Ok. 373 mln roślin sprzedanych w 2016 r. pochodzi ze szkółek.

Copa -Cogeca


POWIĄZANE

Senat opowiedział się w piątek za ustawą dot. ustanowienia 12 lipca Dniem Walki ...

Senat przyjął w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt nie wnosząc do nich po...

Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na począte...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę