dnikukurydzy_210818
Agrolok_60918

Credit Agricole o inflacji w styczniu: wzrost cen żywności zwolnił

15 lutego 2018
Credit Agricole o inflacji w styczniu: wzrost cen żywności zwolnił

Wolniejszy wzrost cen żywności, ale także niższa dynamika cen nośników energii przełożyła się na spadek inflacji w styczniu - ocenia bank Credit Agricole. W czwartek GUS podał wstępne dane dot. inflacji, wynika z nich, że w styczniu ceny wzrosły o 1,9 proc. rok do roku i 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

Jak podał bank, głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku inflacji - o ok. 0,1 pp. - była niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych. Według analityków banku obniżenie rocznego tempa wzrostu cen żywności miało szeroki zakres i zostało odnotowane m.in. w kategoriach oleje i tłuszcze, mięso, "mleko, sery, jaja", owoce, warzywa oraz cukier.

Credit Agricole ocenia również, że do spadku inflacji przyczyniła się także prawdopodobnie niższa dynamika cen nośników energii związana z efektami wysokiej bazy sprzed roku. Według szacunków banku w styczniu roczna dynamika cen paliw pozostała na poziomie zbliżonym do grudniowego.

Natomiast w kierunku wzrostu inflacji oddziaływała inflacja bazowa, która wyniosła 1 proc. rok do roku w styczniu wobec 0,9 proc. rdr. w grudniu.

W opinii CA ceny w kolejnych miesiącach będą rosnąć coraz wolniej. "W kolejnych miesiącach oczekujemy kontynuacji spadku dynamiki cen żywności oraz paliw przy umiarkowanym wzroście inflacji bazowej. Wsparcie dla takiej oceny stanowi obserwowany w ostatnich tygodniach silny spadek cen ropy naftowej na światowym rynku. Od 25 stycznia cena ropy Brent obniżyła się o ok. 13 proc. powracając do poziomu z listopada ub. r." - napisał bank.

Credit Agricole prognozuje w związku z tym, że inflacja w 2018 r. zmniejszy się do 1,7 proc. wobec 2,0 proc. w 2017 r., a Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie do połowy 2019 r. Dane o styczniowej inflacji są neutralne dla złotego oraz rentowności polskich obligacji - podkreślił bank.

Zgodnie z opublikowanymi w czwartek wstępnymi danymi GUS, inflacja w styczniu br. wyniosła 1,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny były wyższe o 0,3 proc. W porównaniu z grudniem 2017 r. najbardziej podrożała m.in. żywność.

Zdaniem GUS w styczniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca najbardziej podrożały żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, średnio o 1,1 proc. W stosunku do stycznia poprzedniego roku wzrost ten wyniósł 4,1 proc.

 

Wojciech Krzyczkowski, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

W miejscowości Hnutowe pod Mariupolem, gdzie trwają walki pomiędzy ukraińskimi s...

Zwyczaje związane z jesiennymi pracami na wsi, jak kopanie ziemniaków, przygotow...

Sześć kombajnów i sześć historii rolników z różnych części kraju. Rolnicy optyma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę