Credit-Agricole:Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań

23 września 2020
Credit-Agricole:Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań
pixabay

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w sierpniu w cenach bieżących o 0,4% r/r wobec wzrostu o 2,7% w lipcu, co było znacząco poniżej konsensusu rynkowego (2,4%) i naszej prognozy (3,1%). Dynamika sprzedaży liczonej w cenach stałych zmniejszyła się w sierpniu do 0,5% r/r wobec 3,0% w lipcu.

W kierunku spadku dynamiki pomiędzy lipcem a sierpniem oddziaływał efekt niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w lipcu br. liczba dni roboczych była taka sama jak w 2019 r., podczas gdy w sierpniu br. była ona o 1 mniejsza niż przed rokiem – uwzględniając 1 dzień wolnego za święto w sobotę). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych była w sierpniu wyższa tylko o 0,2% w porównaniu do lipca br. i ukształtowała się na poziomie niższym o 1,1% niż w lutym, czyli ostatnim miesiącu przed silnym wpływem pandemii na sytuację w handlu.

Koniec wsparcia ze strony odłożonego popytu

Warto zwrócić uwagę, że sprzedaż detaliczna w cenach wzrosła w sierpniu ujęciu m/m tylko w kategoriach „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” oraz „paliwa stałe, ciekłe i gazowe”. W pozostałych kategoriach odnotowano spadki, w tym największy z nich w kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (o 16,6% m/m). Dane sierpniowe tym samym mocno kontrastują z obserwowanymi w ostatnich miesiącach silnymi wzrostami sprzedaży w branży motoryzacyjnej oraz kategoriach „meble, RTV, AGD”, „włókno, odzież, obuwie” i „pozostałe”. Tym samym uważamy, że efekt odłożonego popytu (zwiększenie wydatków gospodarstw domowych niezrealizowanych z powodu obostrzeń obowiązujących w okresie marzec-maj),który podbijał dynamikę sprzedaży w ostatnim czasie, wyczerpał się. Taką tendencję potwierdza również ograniczona skala poprawy koniunktury konsumenckiej oraz nastrojów w handlu detalicznym odnotowana w sierpniu. Uważamy, że w świetle pogorszenia sytuacji na rynku pracy i obaw gospodarstw domowych o drugą falę epidemii, potencjał do dalszego wzrostu sprzedaży detalicznej jest ograniczony. Stanowi to wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą dynamika konsumpcji wyniesie 0,0% r/r w III kw. i zwiększy się nieznacznie do 0,5% w IV kw. br.

Spadek dynamiki produkcji w budownictwie

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w sierpniu o 12,1% r/r wobec spadku o 10,9% w lipcu, co było nieznacznie powyżej naszej prognozy (-12,9% r/r) i wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego (-9,5%). Do obniżenia rocznej dynamiki produkcji budowlano-montażowej przyczynił się wspomniany wyżej niekorzystny efekt kalendarzowy. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w sierpniu o 0,1% m/m, co było jej najmniejszym spadkiem w ujęciu m/m od marca br. Jednocześnie jej odsezonowany poziom ukształtował się w sierpniu o 15,9% niżej niż w lutym, czyli przed wybuchem pandemii.

Spadek produkcji budowlano-montażowej w sierpniu odnotowano we wszystkich jej działach: „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” (-16,9% r/r w lipcu i sierpniu), „budowa budynków” (-9,5% w sierpniu wobec -7,6% w lipcu) oraz „roboty budowlane specjalistyczne” (-5,2% wobec -2,9%), co wskazuje na szeroki zakres spadku inwestycji zarówno prywatnych jak i publicznych.

Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym aktywność w budownictwie pozostanie na obniżonym poziomie w najbliższych miesiącach. Wsparciem dla tego scenariusza są silne pogorszenie klimatu inwestycyjnego w przedsiębiorstwach, utrzymujący się na niskim na tle historycznym poziom wskaźnika koniunktury GUS obrazującego bieżący portfel zamówień firm budowlanych, a także wyraźne zmniejszenie aktywności w budownictwie mieszkaniowym (dynamika liczby rozpoczętych budów utrzymuje się poniżej zera nieprzerwanie od marca br.).

Dynamika PKB w III kw. wciąż poniżej zera

Dzisiejsze gorsze od oczekiwań rynkowych dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej są lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności obligacji. W połączeniu z opublikowanymi w ubiegłym tygodniu danymi o produkcji przemysłowej stanowią one wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą polski PKB obniży się w III kw. br. o 2,0% r/r wobec spadku o 8,2% w II kw., a średnioroczny spadek PKB w 2020 r. wyniesie -2,8%

źródło: Credit-Agricole


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje pu...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę