aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Cukrzyca a sport

7 września 2022
Cukrzyca a sport

Przy właściwej kontroli glikemii można wszystko! W 79. edycji wyścigu Tour de Pologne wzięła udział wyjątkowa drużyna – Team Novo Nordisk. Jest to jedyny na świecie, międzynarodowy zespół sportowy, w którym wszyscy zawodnicy są chorzy na cukrzycę typu 1. Wiele osób chorujących na cukrzycę przyjmuje diagnozę jak wyrok. Nie oni. „Cukrzyca to mój przyjaciel, z którym pokonujemy przeszkody” – mówi Mateusz Rudyk, najlepszy polski kolarz torowy.

Zespół Novo Nordisk ruszył do wyścigu z nową energią i pewnością siebie po niedawnym, oszałamiającym zwycięstwie Andrei Peron w GP Kranj w Słowenii. Kolarze wyścig World Tour bardzo dobrymi wynikami, jednak kolejne dni pokonywania ponad 200 km dystansów na wymagającym terenie zbierały swoje żniwa i, podobnie jak w przypadku wielu innych zespołów, celem przestawał być dobry wynik, a zaczynało być po prostu dotrwanie do końca.

- Podjazdy na początku etapu były właściwie w porządku. Martwiłem się, że będziemy jechać pełnym tempem tak jak na początku wyścigu , ale później było ono kontrolowane. To był trudny początek, ale przeszliśmy przez to i po przerwie zwolniliśmy – powiedział Andrea Peron i dodał – To był ciężki tydzień ścigania, ale nic, czego byśmy się nie spodziewali. Szkoda tylko zaczynać w pierwszej dwudziestce, a kończyć tak blisko kolejnej. Miałem większe oczekiwania, ale to jest wyścig World Tour, więc powinniśmy być zadowoleni z tego, jak jechaliśmy i patrzeć w przyszłość na Tour of Denmark.

Zmagania kolarzy Team Novo Nordisk skomentował główny dyrektor sportowy – Massimo Podenzana, mówiąc - Ten wyścig jest zawsze trudny, nie ma łatwych wyścigów na tym poziomie, ale po tak pozytywnym starcie szkoda, że nie mogliśmy po nim nabrać jeszcze większego rozpędu. Chłopaki dawali z siebie wszystko i jestem dumny z tego, jak walczyli każdego dnia i ile włożyli wysiłku w pokazanie się w tak wielkim wyścigu. To część inspirującego aspektu naszego zespołu, aby móc dzielić się naszym przesłaniem do wszystkich dotkniętych cukrzycą na całym świecie.

 

Z jakimi wyzwaniami mierzą się chorzy na cukrzycę?

Były kolarz Teamu Novo Nordisk Development Przemysław Kotulski opowiada, że poziom cukru mierzy się nawet w trakcie wyścigu, z pomocą ekipy jadącej samochodem można też w razie potrzeby przyjąć dawkę insuliny: - Mam pompę insulinową i licznik na rowerze, gdzie na bieżąco wyświetlany jest mój poziom cukru.

Sportowcy chorzy na cukrzycę wymagają indywidualnej edukacji i dostosowania modelu leczenia do wymagań sportowych oraz kompleksowego podejścia do kontroli kondycji. Dobre wyrównanie metaboliczne cukrzycy stanowi kluczowy element efektywności treningu fizycznego i sukcesu sportowego. Każdy diabetyk powinien być ekspertem w swojej chorobie – poznać swój organizm na tyle, by doskonale interpretować wszystkie sygnały, potrafić rozróżnić kiedy cukier spada, a kiedy jest to po prostu zmęczenie. Dbając o to wszystko, kolarze mogą stoczyć walkę z własną chorobą i startować w najważniejszych wyścigach, dając przykład fanom sportu, ale też wszystkim, którzy sami tworzą sobie bariery i ograniczenia. Team Novo Nordisk zachęca do aktywności fizycznej i dowodzi, że można z powodzeniem kontrolować chorobę uprawiając sport wyczynowy. Jest to możliwe dzięki postępowi medycyny i zapewnianiu pacjentom dostępu do innowacyjnych terapii.

 Czy cukrzyca jest przeszkodą w uprawianiu zawodowego sportu?

Właściwie kontrolowana cukrzyca nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu nawet wyczynowo – wskazywali uczestnicy konferencji „Wyścig z cukrzycą z perspektywy zawodowych sportowców i nowoczesnej medycyny – wyzwania i możliwości” zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Razem ścigamy się z cukrzycą”.

- Osoby z cukrzycą jak najbardziej mogą i powinny sport uprawiać. Naszym celem jako leczących chorych na cukrzycę jest to, żeby przeżyli normalne życie i mówimy im to od początku: nie żyją po to, żeby się leczyć, tylko leczą się po to, żeby jak najnormalniej żyć. Mają wszelkie szanse zrealizować w życiu to, co sobie wymarzyli – powiedział kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (UJCM) prof. Maciej Małecki.

Potwierdza to kolarz torowy Teamu Novo Nordisk Mateusz Rudyk - Da się uprawiać wyczynowo nawet kolarstwo torowe, choć - przyznaję – musiałem się bardzo dużo nauczyć o swoim organizmie, można powiedzieć, że w ciągu ostatnich dwóch lat osiągnąłem w tym perfekcję – powiedział zawodnik, którego celem jest medal na najbliższych igrzyskach olimpijskich.

 Film dokumentalny o wyścigu z cukrzycą

Wyzwania i możliwości stojące przed sportowcami z cukrzycą udokumentowane zostały w unikalnym filmie „Ride for Your L1fe”, który pokazuje prawdziwe historie kolarzy z Team´u Novo Nordisk, odkrywając życiowe zakręty, wielkie marzenia i budowanie tak potrzebnej w każdej dziedzinie życia wiary w siebie. Jest to obraz ukazujący inspirujący trud życia z przewlekłą chorobą. Dokument właśnie ma swoją premierę w Polsce i jest już dostępny na platformie Player tutaj

***

Team Novo Nordisk to jedyna na świecie, międzynarodowa drużyna sportowa, w której wszyscy zawodnicy są chorzy na cukrzycę typu 1. Team Novo Nordisk jest częścią inicjatywy „Razem zmieniajmy cukrzycę”, globalnego projektu Novo Nordisk, mającego na celu poprawę warunków i jakości życia ponad 463 milionów pacjentów z cukrzycą na świecie, jak również osób zagrożonych zachorowaniem. Misją drużyny jest edukowanie i motywowanie do aktywności fizycznej. Na czele grupy stoją zawodowi kolarze - ambasadorzy inicjatywy.


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę