Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Cyfrowa rewolucja w handlu zbożem: założony przez dwie Dunki Commoditrader już w Polsce

2 lipca 2020
Cyfrowa rewolucja w handlu zbożem: założony przez dwie Dunki Commoditrader już w Polsce

Do Polski wszedł duński start-up Commoditrader, który współtworzą polscy programiści. To cyfrowa giełda handlu zbożem, dzięki której duńscy producenci rolni uzyskali lepsze ceny o 6-12% niż w handlu tradycyjnym, za sprawą szerszego dostępu do rynku. W Danii ponad 40% producentów rolnych zarejestrowało się na platformie. Twórcy Commoditrader widzą dużą szansę na rozwój giełdy na unijnym rynku rolnym, który w roku 2018 osiągnął wartość 275 mld euro. Na platformie zarejestrowali się już pierwsi Polacy.


Wartość handlu zbożem w Unii Europejskiej w roku 2018 wyniosła 29,6 mld euro. Jest to 10,8% całej wartości handlu produktami rolnymi w UE. Jednocześnie unijny rynek rolny jest bardzo rozdrobniony: 96% unijnych gospodarstw to farmy rodzinne, 4% to przedsiębiorstwa rolne. Dwie trzecie gospodarstw w UE jest mniejszych niż 5 ha. Średnia wielkość gospodarstw wynosi 16,6 ha, ale tylko 15% jest tej wielkości lub większe.

- Taki rynek, rozdrobniony i zróżnicowany, aż się prosi o cyfryzację - komentuje Ida Boesen, założycielka Commoditrader, z doświadczeniem w handlu rolnym.

Cel: lepszy dostęp do rynku

Commoditrader, europejska platforma handlu towarami rolnymi, założona została w 2018 r. przez dwie Dunki: Idę Boesen i Julię Koch Fahler. Ida Boesen pracowała w dużej duńskiej spółdzielni rolniczej, prowadzącej działania w 18 krajach, z kolei Julia Koch Fahler jest związana z branżą technologiczną. Platformę współtworzą również polscy programiści.

Pracując w branży rolniczej, Boesen zauważyła, że nie wszyscy uczestnicy rynku mają do niego równy dostęp, co przekłada się na zróżnicowane warunki transakcji. W 2016 roku kobiety połączyły siły, czego skutkiem było rozpoczęcie prac nad cyfrową platformą, która poprzez demokratyzację dostępu ułatwiła handel zbożem wszystkim podmiotom niezależnie od ich skali działalności.

- Naszym celem było stworzenie otwartego i przejrzystego rynku, na którym ceny, ilości, a także jakość produktów będą dostępne dla każdego, kto ma profil na platformie - wyjaśnia Ida Boesen. – Pracując w sektorze rolnym zauważyłam, że na europejskim rynku brakuje kompleksowej, nowoczesnej giełdy, za pomocą której producenci rolni, a także przedsiębiorcy zainteresowani tymi towarami, mogliby porównać ceny z różnych miejsc i handlować ze sobą. Nasi użytkownicy mają możliwość nawiązania kontaktów również z kontrahentami zagranicznymi.

Tradycyjnie w handlu rolnym, aby kupić lub sprzedać zboże, zainteresowane osoby muszą wykonać kilka telefonów lub napisać kilkanaście maili, żeby uzyskać satysfakcjonującą cenę i zorganizować transport towaru. Commoditrader umożliwia wykonanie tych operacji w kilka kliknięć, jednocześnie skracając łańcuch pośredników.

Do Dunek we wrześniu 2019 r. dołączył Simon Haldrup, były dyrektor MobileLife w Danske Bank, z 15-letnim doświadczeniem w sektorze bankowym. Haldrup zajmował się innowacjami, rozwojem biznesu oraz cyfryzacją. Jego zaangażowanie w Commoditrader ma na celu skalowanie biznesu na inne rynki europejskie.

Startup z nagrodami

Innowacyjność projektu została dostrzeżona przez organizatorów Copenhagen Fintech Week, którzy w roku 2019 wyróżnili Commoditrader nagrodą New Nordic FinTech Award. Rok wcześniej platforma otrzymała nagrodę Agricultural Innovation 2018.

- Commoditrader to produkt już rozwinięty, sprawdzony na dwóch rynkach: duńskim i rumuńskim, - komentuje Julia Koch Fahler. - Polska to duży rynek, z prawie 1,5 mln gospodarstw, dlatego bardzo się cieszymy, że udało nam się uruchomić lokalną wersję platformy. Jest to dla nas ambitne wyzwanie. Mam nadzieję, że polscy producenci rolni dostrzegą korzyści, jakie niesie ze sobą użytkowanie naszej giełdy.

Główną funkcjonalnością platformy jest giełda, na której użytkownicy mogą tworzyć oferty kupna lub sprzedaży, a także licytować dostępne oferty. Do dyspozycji użytkowników jest też szeroki wachlarz innych funkcji: możliwość dodawania certyfikatów, określanie parametrów jakości towarów, tworzenie cen dla różnych segmentów odbiorców, zarządzanie transportem, informacje rynkowe i cenowe, możliwość bezpośredniego dotarcia do wszystkich użytkowników platformy. Jedną z kluczowych funkcji jest możliwość zakupu towaru łącznie z transportem, dzięki platformie możliwy będzie kontakt z niezależnym dostawcą logistycznym. Użytkownicy mogą porównać ostateczną cenę produktu wraz z jego transportem - nie tylko w ofert wystawionych przez polskich producentów rolnych, ale również tych z zagranicy. 

Firma podpisała już umowę z dużym polskim przewoźnikiem - C.Hartwig Gdynia 

Obecnie dostępna jest wersja webowa platformy. Autorzy zakładają w przyszłości stworzenie wersji mobilnej. Przy budowaniu i rozwoju platformy uczestniczą polscy developerzy, którzy odpowiedzialni są za tworzenie oprogramowania oraz zaprojektowanie platformy. W zespole Commoditrader pracuje 5 Polaków. Platforma dostępna jest w języku polskim.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Gotuję, nie marnuję - Auchan Retail Polska zostało partnerem Śniadania zero wast...

Strategicznym celem rozwoju brazylijskich przedsiębiorstw drobiarskich jest prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę