Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Czas na jagodę kamczacką

19 czerwca 2023
Czas na jagodę kamczacką
Plantatorzy jagody kamczackiej zapraszają na samozbiory na 12 plantacjach w 8 województwach. Pierwsze plantacje będą otwarte już 17-18 czerwca, najwięcej 24-25, a finał akcji 1-2 lipca. „Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej” to projekt realizowany w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!”. Podczas 3 wcześniejszych edycji wzięło w nim udział 50 tys. ludzi. Dla większości był to pierwszy kontakt z kamczatką. Konsekwencja plantatorów owocuje rzeszą regularnych odwiedzin we wszystkich wskazanych terminach, zakupem sadzonek i całej gamy przetworów. Nowością tegorocznej edycji jest akcja #CzasNaMrożenie – promując codzienną konsumpcję, tych sezonowych owoców, przez cały rok.
 
 
- Jagoda kamczacka to jeden z pierwszych owoców dojrzewających w sezonie. Jest wiele odmian, dojrzewają one w różnych terminach, różnią się smakiem, kolorem, kształtem. Jeśli nie próbowaliście jeszcze, będziecie zaskoczeni jej głębokim i wielowymiarowym smakiem. Jest to owoc, który w swoim smaku łączy różne nuty smakowe. Niektórzy doszukują się w nim aronii, jeżyny, maliny. Wachlarz smaków jest niesamowity. Zapraszamy w całej Polsce, spróbujcie i wybierzcie swoją ulubioną odmianę jagody kamczackiej - zachęca Justyna Kusibab-Mruk, szkółkarz, plantator i przetwórca jagody kamczackiej (haskap), Plantin.

Czerwiec 2023 na plantacjach jagody kamczackiej  
 
Istotą oferty jest możliwość samodzielnego zbioru i zakupu świeżych owoców. We wszystkich lokalizacjach zaplanowano degustacje o sprzedaż przetworów. Oto lista plantacji, które przygotowały się do dni otwartych w terminach 17-18, 24-25/06 i 1-2/07.
  • Małopolska - 2 plantacje: "Zdrowe Jagody" w Nowej Wsi i "Plantin" w Muniakowicach - 17-18 i 24-25/06
  • Mazowsze - Gosp. Jagodowe Boglewice - 17-18 oraz 24-25/06
  • Lubelskie - 2 plantacje: plantacja w Opolu Lubelskim (zaprasza 17-18 i od 24/06 do 2/07); "U Pani Babci" w Piłatce k. Janowa Lubelskiego - 24/06 i do 2/07
  • Świętokrzyskie - 2 plantacje: "Jagodowe Pole" z Modliborzyc 25/06 i "Jagodowe smaki" z Wszachowa - 24-25/06
  • Łódzkie - Gosp. Haskap w Mokrej Prawej - 24-25/06, 1-02/07
  • Podlaskie - 2 plantacje: w Kamiennej Nowej i w miejscowości Orla, powiat Bielsk Podlaski - obie 24-25/06 i 01- 02/07
  • Pomorskie - "Jagodowe Marzenie" w Chrzanowie - 24-25/06 
  • Wielkopolskie - Plantacje braci Miedzińskich w Bożatkach koło Rzgowa - 24-25/06 i 1-02/07.
 
 
 
 
 
 
 
Plantacje "Zdrowe Jagody" w Nowej Wsi i "Plantin" w Muniakowicach (obie Małopolska). Gospodarstwo Jagodowe w Boglewicach (Mazowsze). Plantacja w Opolu Lubelskim oraz "U Pani Babci" w Piłatce koło Janowa Lubelskiego (obie Lubelskie), "Jagodowe Pole" z Modliborzyc i "Jagodowe smaki" z Wszachowa (obie Świętokrzyskie), Gospodarstwo Haskap w Mokrej Prawej (Łódzkie), "Jagodowe Marzenie" w Chrzanowie (Pomorskie), Plantacje braci Miedzińskich w Bożatkach koło Rzgowa (Wielkopolska) oraz plantacje w Kamiennej Nowej i w miejscowości Orla (obie Podlaskie).
 

Idziemy za ciosem. Organizacja Dni Otwartych to sprawdzone narzędzie promocji. Od 3 lat plantatorzy jagody kamczackiej są niekwestionowanymi liderami w organizacji i wspólnej promocji samozbiorów. Zapraszamy serdecznie wszystkich producentów i pasjonatów. Organizowano samozbiory na największych plantacjach – nawiasem mówiąc największa w Polsce jest jednocześnie największą na świecie – i na tych najmniejszych. Wszystkie były udane, a frekwencja rosła. Liderzy goszczą już ponad 2 tys. osób jednorazowo i 3 tys. w ciągu całego sezonu

 mówi Andrzej Krupiński, Prezes Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej.


Zainteresowanie samodzielnym zbiorem owoców                        
7 na 10 Polaków jest zainteresowana udziałem w samozbiorach. Co 10 osoba, która chce wziąć udział w samozbiorach, chce przyjechać na plantacje jagody kamczackiej. Takie deklaracje złożyło 7% respondentów sondażu Kantar Public, czyli 2 mln 250 tys. osób (dokładnie 2 261 453).

Badani odpowiadali na pytanie: Jeżeli miał(a)by Pan(i) możliwość uczestnictwa w samozbiorach, to którymi gatunkami owoców i warzyw był(a)by Pan(i) zainteresowany(a)? Sondaż został zrealizowany w maju br. Wśród owoców popularniejszych tylko truskawki, maliny, borówki i jeżyny. Te ostatnie uznano także za najbardziej oczekiwany gatunek 2023 roku.

Kamczatka wśród gatunków, na które Polacy czekają najbardziej
 
Co piąty dorosły Polak (20%) chciałby spróbować w tym roku owoców i przetworów z jagody kamczackiej. Dokładnie 6 461 293 osób.
- W porównaniu do ubiegłorocznych wyników widać, po raz kolejny, wyraźny wzrost. Jagodę kamczacką i jej przetwory jadło już co najmniej 5,5 mln osób (Kantar, czerwiec 2022). Aktualne badania pokazują zatem jeszcze blisko milion nowych konsumentów zainteresowanych jej spróbowaniem. Najwięcej jest ich w miastach 100-500 tys. i wśród osób z wykształceniem średnim. To z myślą o nich warto w tym roku tworzyć ofertę - mówi Urszula Krassowska, Dyrektor Zarządzająca Kantar Public.

Minimalnie większe deklaracje uzyskały tylko, wspomniane wcześniej, jeżyny oraz intrygująca „czarna malina”. Sondaż został zrealizowany w kwietniu br. na zlecenie Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Samozbiory dobrym narzędziem promocji  
Plantatorzy jagody kamczackiej od lat zapraszają na swoje plantacje i popularyzują doświadczenia jej uprawy w Polsce. Już 10% dorosłych Polaków wie jak wyglądają plantacje jagody kamczackiej (3 230 647). Podobne deklaracje dla borówki wysokiej, uprawianej w Polsce od ponad 40 lat, wynoszą „tylko” 30% (9,7 mln).

Sondaż został zrealizowany w maju ur. w ramach wspólnych badań realizowanych przez sektor ogrodniczy. Respondenci odpowiadali na pytanie: Które z następujących gatunków warzyw i owoców widział(a) Pan(i) w naturze np. na plantacji, w ogrodzie lub w szklarni i wie Pan(i), jak się je uprawia? 

Źródło: KZGPOiW, Czas na polskie superowoce!

Koniec_.jpg
 
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja V".
Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
 

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę