aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Czego poszukuje rynek alkoholi?

7 grudnia 2022
Czego poszukuje rynek alkoholi?

Współczesny rynek alkoholi poszukuje rzeczy oryginalnych, ale z określoną jasną tożsamością i osadzeniem w tradycji kulinarnej. Wśród produktów docenionych w mijającym roku znajdują się alkohole z owoców jagodowych. Tak jak owoce jagodowe łączą tradycje i unikalne smaki, które oddają ducha polskiej kuchni. Wiele z nich jest przykładem bardzo polskich połączeń kulinarnych, m.in. łączenia kwaśnego ze słodkim i odwagi w budowaniu kontrastów. O trendach i prognozach rozwoju jagodowej produkcji Zbigniew Kmieć i Łukasz Klesyk, jurorzy Berry Fest 2023.

W ramach projektu „Czas na polskie superowoce!” zorganizowano w tym roku przegląd alkoholi z owoców jagodowych. Konkurs pod nazwą Berry Fest pokazał jakość oferty i ambicje producentów. Prym wiodły wina owocowe i nalewki, które są częścią wizerunku branży i polskiej sztuki kulinarnej. Jurorami przeglądu byli Zbigniew Kmieć– ekspert ds. rolnictwa i produkcji spożywczej Związku Przedsiębiorców i Pracodawców RP, Łukasz Klesyk- redaktor kulinarny, ekspert smaku i alkoholi mocnych, Katarzyna Puk – sommelier i sędzia w konkursach winiarskich, oraz Mikołaj Rey – ekspert kulinarny i entuzjasta wszystkiego co polskie.

- Współczesny rynek alkoholi na świecie poszukuje rzeczy oryginalnych, poszukuje rzeczy niszowych i poszukuje rzeczy z określoną jasną tożsamością regionalną, narodową z jasnym osadzeniem w tradycji kulinarnej. Nawet jeżeli nie dosłownie, to chodzi po prostu o pewny układ smaków, połączeń, o pewien sposób rozumienia, o ducha tradycji kulinarnej. Uważam, że owoce jagodowej, jak prawie żaden inny produkt, oddają ducha kuchni polskiej. Dlatego uważam, że zawojują świat, z tym emblematem polskiej tradycji kulinarnej, polskiej przyrody, unikalności środowisk, unikalności tego, co Francuzi nazywają terroir, a co u nas widzimy w każdej dolince, za każdym laskiem. Wszędzie inaczej wiatr wieje, wszędzie mamy inny piasek, inną ziemię, inną glebę. Inny sposób uprawiania roli, inne tradycje, inne zastosowanie domowe. To jest na świecie bardzo cenione - mówi Zbigniew Kmieć, juror Berry Fest 2023.

 

- Przestajemy sprzedawać surowce, zaczynamy sprzedawać produkty. Ogromnie mnie cieszy, że ten odwieczny problem wreszcie zaczyna być rozwiązywany. Druga rzecz, to doskonały poziom tych alkoholi. Nie dość, że obiektywnie mają wysoką jakość, są dobrze zrobione, to jeszcze większość z nich po prostu fajnie się pije. Anglicy mówią na to drinkability factor. Co więcej, te nasze produkty świetnie wpisują się w światowe i polskie trendy. Pijemy lżej i wszelkie owocowe, niskoprocentowe trunki bardzo dobrze się tu sprawdzają. Częściej pijemy konwersacyjnie, czyli niekoniecznie do jedzenia – modne są wina i piwa sesyjne, czyli takie, przy których można się spotkać i – nie upijając się – długo gadać. To bardzo istotne, zwłaszcza po pandemii, która udowodniła nam, że jednak nie są ważne modne ciuchy, nie są ważne drogie samochody, tylko ludzie są ważni - mówi Łukasz Klesyk, redaktor kulinarny, ekspert smaku i alkoholi mocnych, juror Berry Fest 2023.

 

 

 

 

Renesans nalewek

- Polska uczy jeszcze nalewek. Był moment, kiedy one zniknęły. Teraz przeżywają renesans. Nalewka dziś już kojarzy z ludźmi młodymi. Kiedyś postrzegano nalewki jako te babcine, mocno słodzone. Dziś produkując dajemy coraz mniej cukru, są one bardziej wytrawne, a to pozwala uzyskać jak najwięcej smaku owoców. Ludzie są świadomi, świadomi odżywiania, świadomi zdrowia, w tym kierunku idą. W kontekście alkoholu zwracają uwagę na to, żeby ten cukier był naturalny, pochodził z owoców. Ci młodzi, nowi konsumenci, w wieku 20-35, bardzo nas czeszą. Pozostali wiedzą, co to nalewki - mówią Dariusz Makowski i Jarosław Czarnecki, Nalewkarnia Longinus, zdobywcy złotego medalu Berry Fest BEST 2023 za nalewkę z agrestu i brązowego za nalewkę z derenia.

 

 

 

Prognozy


-Polskim producentom i przetwórcom życzyłbym, żeby nie szukali wzorów, żeby szli za własną intuicją. Niektóre rzeczy można odnaleźć w tradycji, można niektóre rzeczy zaczerpnąć z różnych mód, ale tak jak to, co mam w kieliszku, w tym momencie, czyli czegoś, co się zupełnie nie spodziewałem, to jest nalewka z mini kiwi, prawda? Zupełnie teoretycznie wbrew polskiej tradycji kulinarnej, wbrew polskiej tradycji sterowniczej i wbrew wszystkiemu a arcy Polski smak i arcy pasująca do Polski. Doradziłbym, żeby się nie kierowali przesądami, żeby byli odważni we wszystkim- mówi Zbigniew Kmieć, juror Berry Fest 2023. 

 

 


Bardzo łatwo ulec snom o potędze czeka nas wiele lat pracy. Możliwe, że nieprawdopodobnych sukcesów, ale wiele lat pracy, bo tutaj najdłuższe doświadczenia z produkcją alkoholi to były raptem kilkuletnie. A żeby zrobić film, naprawdę wybitne alkohole, takie, które zawojują świat, trzeba dziesiątków lat doświadczeń. Wydaje mi się, że polskim producentom alkoholi z owoców jagodowych wyłącznie tego doświadczenia brakuje - dodaje juror Berry Fest 2023.

Pierwszy przegląd przyciągnął producentów 28 win owocowych, nalewek i destylatów. Wszyscy producenci mówili o silnym trendzie wzrostowym dla wina i prawdziwym renesansie nalewek.

Oto multimedaliści Berry Fest BEST 2023 - Manufaktura Win Owocowych DiWine, Nalewkarnia Longinus oraz OVII Spirits. Oto ich wizytówki, adresy, telefony - materiał w PDFznajduje się tutaj: https://bit.ly/BerryFest_Laureaci2023

Lista laureatów i opinie uczestników na PolskieSuperowoce.pl/BerryFest

***

Berry Fest jest częścią kampanii "Czas na polskie superowoce!".

Projekt jest finansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw i realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw; fot. Anna Kopeć-Jakubów


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę