Czesi mają pierwszy przypadek grypy ptaków

20 stycznia 2020
Czesi mają pierwszy przypadek grypy ptaków

Czeskie władze zgłosiły pierwszy przypadek zakażenia wysoce zjadliwą grypą ptaków podtypu H5N8 we wsi Sztiepanov nad Svratką w kraju (województwie) Wysoczyna, 150 km (94 mil) na południowy wschód od stolicy Pragi. Do zdarzenia doszło w małym gospodarstwie utrzymującym kilkanaście sztuk drobiu, czyli w tak zwanym chowie przyzagrodowym. Sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna. Wirus grypy ptaków o wysokiej zjadliwości pojawił się już na terenie pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej: Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Czechy.

Przypominamy, że również w sytuacji zgłoszenia przez państwa unijne ogniska HPAI w produkcji drobnotowarowej, wdrażane są procedury zwalczające i ograniczające dalsze rozprzestrzenianie wirusa, w tym ustanawiane są  obszary zapowietrzone i zagrożone wokół dotkniętych chorobą gospodarstw. Stwierdzenie choroby w nawet niewielkim gospodarstwie może stwarzać kłopoty dla komercyjnych ferm drobiu, które znalazły się w strefach „wysokiego ryzyka”.

Na obszarach tych bowiem stosuje się zaostrzone środki kontrolne, między innymi, ograniczenia w transporcie żywym drobiem, jajami wylęgowymi i produktami pochodzenia zwierzęcego. Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami unijnego prawa ograniczenia w przemieszczaniu i handlu drobiem żywym oraz produktami drobiarskimi na terenie Unii Europejskiej podlegają zasadzie „regionalizacji”, czyli wstrzymuje się import drobiu jedynie z relatywnie niewielkiego obszaru wokół ogniska wirusa.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Agnieszka Maliszewska, Pierwsza Wiceprzewodnicząca Cogeca i Dyrektor Biura Polsk...

Kanadyjska mleczarnia będąca na 10. miejscu naszego rankingu największych mlecza...

– Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym to największe wyzwanie dla polskiej i eu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę