aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czołowe polskie kluby futbolowe

18 września 2022
Czołowe polskie kluby futbolowe

Polska piłka na szczeblu klubowym ma już za sobą ponad sto lat rywalizacji i w tym czasie doczekała się wielu znakomitych drużyn. Zespoły takie jak Legia Warszawa, czy Lech Poznań mają dziś fanów w całym kraju, a na ich koncie znajdują się liczne tryumfy ligowe, a także udane występy międzynarodowe. W tym artykule przedstawimy wam historię czołowych polskich klubów piłkarskich, przybliżając osiągnięcia naszych drużyn, co może być przydatne szczególnie dla osób obstawiających zakłady bukmacherskie na żywo i przedmeczowe.

Lech Poznań

Ten klub ze stolicy Wielkopolski, zajmujący piąte miejsce w tabeli ligi polskiej wszechczasów, dawniej znany był pod nazwą KKS Lech Poznań, czyli Kolejowy Klub Sportowy. Lech sięgnął po mistrzostwo Polski 8 razy, natomiast w Pucharze Polski wygrał 5 razy. Drużyna została założona w sierpniu 2020 roku, choć początkowo funkcjonowała pod nazwą Lutnia Dębiec, od dzisiejszej dzielnicy Poznania. Największe tryumfy drużyny przyszły w latach 80. i później.
Co ciekawe, nie jest to jedyny utytułowany klub z Poznania. W tym mieście występuje bowiem również Warta Poznań. Co prawda lata świetności ma już za sobą, jednak w przeszłości Warta zdobyła tytuł mistrza Polski dwa razy, w 1929 i 1947 roku.

Wisła Kraków

To jeden z najbardziej utytułowanych polskich zespołów, założony w 1906 roku jeszcze w zaborze austriackim. Drużyna nazywana popularnie Białą Gwiazdą od emblematu na koszulkach, które nosili już od założenia zespołu zdobywała nie tylko trzynastokrotnie mistrzostwo Polski, ale także odnosiła jedne z największych sukcesów w rozgrywkach międzynarodowych wśród naszych drużyn.

Jako jedyny zespół, Wisła doszła do ćwierćfinału Ligi Mistrzów w 1979 roku, gdy rozgrywki te nazywano jeszcze Pucharem Europy. Wisła dotarła także do jednej ósmej Pucharu UEFA oraz dwukrotnie do tego samego szczebla Pucharu Zdobywców Pucharów. Obecnie jednak passa zespołu została przerwana. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zespól spadł z ekstraklasy do drugiej klasy rozgrywkowej, czyli I Ligi, zajmując zaledwie 17 miejsce w poprzednim sezonie. Mimo tego, Wisła zajmuje drugie miejsce w tabeli wszechczasów Ekstraklasy.

Legia Warszawa

To czołowy polski zespół i z pewnością najlepiej rozpoznawalna nasza piłkarska marka za granicą. Dawniej znany był pod nazwą CWKS Legia Warszawa, czyli Centralny Wojskowy Klub Sportowy. Za datę powołania drużyny uznaje się 1916 rok, gdy zespół został powołany w ramach Legionów walczących na frontach I Wojny Światowej, skąd pochodzi jej nazwa.

W pełni klub został reaktywowany w 1920 roku, gdy otrzymał nazwę Wojskowego Klubu Sportowego. Choć na początku drużyna nie grała w pierwszej lidze piłkarskiej, to pierwszy międzynarodowy mecz został rozegrany w 1922 roku z drużyną z Pragi. Następnie Legia odnosiła liczne sukcesy. Zespół 15 razy tryumfował w rozgrywkach krajowych, co stanowi rekord wśród polskich drużyn. Warszawiacy zdobyli także 19 pucharów polski, co również jest najwyższą liczbą. Jako jedyny zespół w Polsce, w 1991 roku Legia Warszawa dotarła do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów.

 


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę