Adama_Spyrale_1-31.05.21

Czy Brazylia będzie potęgą w eksporcie jaj?

8 czerwca 2021
Czy Brazylia będzie potęgą w eksporcie jaj?

Brazylijskie drobiarstwo znane jest z produkcji i eksportu kurczaków, ale nie ze sprzedaży jaj konsumpcyjnych za granicę. Jednak, zdaniem KIPDiP, warte uwagi są najnowsze dane ABPA wskazujące, że w okresie styczeń  – luty 2021 roku nastąpił gwałtowny wzrost sprzedaży eksportowej jaj z Brazylii – o 150,6 proc. r/r do poziomu 3,2 tys. ton. Największym importerem były Zjednoczone Emiraty Arabskie (+209 proc. r/r), Sierra Leone oraz Japonia. Choć wolumen nie szokuje, to jednak istotne są trendy - ocenia Izba.

Analitycy KIPDiP zwrócili uwagę na brazylijski eksport jaj  już w 2019 roku, po zapoznaniu się z raportami brazylijskiego przemysłu jajecznego. Podczas kongresu SIAVS – Międzynarodowej Wystawy Drobiu i Wieprzowiny w Sao Paulo reprezentanci  branży jajecznej z Brazylii zaproponowali, aby wykorzystać doświadczenia i kontakty w świecie arabskim kolegów eksportujących kurczaki.

W Sao Paulo spekulowano, że najłatwiej byłoby skorzystać z wypracowanej przez lata potężnej pozycji przedsiębiorstw drobiarskich na Bliskim Wschodzie i dostać się „autostopem” na ten rynek. Bliski Wschód postrzegany jest, jako największa szansa chociażby z uwagi na fakt, że rynek ten preferuje białe  jaja, które dominują w brazylijskiej produkcji.

Sądzimy, że choć plany Brazylijczyków wydają się być w fazie wstępnej, należy je przyjąć całkiem poważnie. W nie tak dalekiej przyszłości, może się okazać, że o eksporcie brazylijskich jaj będzie tak samo głośno jak o brazylijskich kurczakach. Już niejednokrotnie przekonaliśmy się, jak efektywna jest współpraca stowarzyszeń branżowych z Brazylii z administracją rządową na rynkach zagranicznych.

Brazylijczycy chcą zdobyć rejon handlowy, który dla wszystkich światowych graczy jest najciekawszym kąskiem (poza Azją). Na Bliskim Wschodzie działa Turcja, Ukraina, Amerykanie i nadal swoich kontaktów bronią europejscy traderzy. Sytuacja nie wygląda najlepiej i zapowiada się ostra walka cenowa.

Zasadniczym kluczem do sukcesu, poza ceną, mogą być bezpośrednie powiązania kapitałowe w krajach arabskich brazylijskich liderów w eksporcie mięsa drobiowego.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę