a_bio_expo_Ptak

Czy ceny paliw pójdę w górę?

29 stycznia 2023
Czy ceny paliw pójdę w górę?

W kolejnych dniach zmiany na plus niestety będą wyraźne - zwłaszcza dotyczyć może to oleju napędowego. Warto wspomnieć, że dzieje się to na kilka dni przed wejściem w życie unijnego embarga dla importu z Rosji paliw gotowych.

Wpływ embarga jest jak na razie trudny do oszacowania, jednak można uznać, że strukturalna zmiana, jaką będzie odejście od zaopatrywania się w diesla z Rosji przez całą Europę może przez jakiś czas jeszcze wiązać się z wyższymi cenami tego paliwa.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe

 

Rafineryjne cenniki w górę

Szczególnie znacząca zmiana w cennikach hurtowych dotyczy benzyn – benzyna 98-oktanowa kosztuje dzisiaj 5801,2 zł/m sześc., a więc o 116 zł ponad wynikami z ostatniego weekendu. W przypadku benzyny 95-oktanowej cena ulokowała się dzisiaj na poziomie 5444,4 zł/m sześc. – to o ponad 90 zł więcej niż w minioną sobotę. Olej napędowy drożał w hurcie wolniej, sprzedawany jest dzisiaj średnio po 6213,6 zł/m sześc., czyli o niecałe 15 zł więcej niż w ostatni weekend. O ponad 40 zł drożał także olej opałowy, którego cena średnia wynosi 5143,4 zł/m sześc.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  rafinerie

 

Kierowcy się nie ucieszą

W kolejnych dniach (między 30 stycznia i 5 lutego) niestety zmiany cen na polskich stacjach będą odczuwalne dla portfeli tankujących. W przypadku cen benzyny 98-oktanowej spodziewamy się poziomu 7,31-7,44 zł/l. W cenach benzyny Pb95 będziemy zapewne widzieć przedział między 6,60 i 6,74 zł/l. Wyraźna zmiana na plus dotyczyć może także oleju napędowego, który może kosztować 7,64-7,79 zł/l. Zmiana dotycząca autogazu będzie mniejsza niż w przypadku paliw tradycyjnych i ceny na stacjach w kolejnym tygodniu wynieść mogą 3,18-3,24 zł/l.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe

 

 Ropa naftowa odporna na spadki

W pierwszej połowie mijającego tygodnia na rynku naftowym w Londynie doszło do przeceny notowań ropy Brent. W środę jej cena spadła do poziomu 85,41 USD/bbl. Korekta była jednak krótkotrwała i przed weekendem większa część strat została odrobiona. W piątkowe przedpołudnie za baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie kupujący płacili blisko 88 dolarów, czyli niemal tyle samo, ile na zamknięciu poprzedniego tygodnia.

Cena surowca utrzymuje się na wysokim poziomie, bo inwestorzy liczą na większy popyt na paliwa w największych gospodarkach świata – USA i Chinach. Podstawy do optymizmu w przypadku tempa rozwoju tej pierwszej dały publikowane w tym tygodniu dane, m.in. dotyczące amerykańskiego PKB za IV kwartał 2022 roku, które były wyższe od prognoz. W odniesieniu do Chin nadzieje inwestorów związane są z odchodzeniem przez władze w Pekinie od restrykcyjnej polityki zerowej tolerancji dla koronawirusa i poluzowaniem epidemicznych obostrzeń w ostatnich tygodniach.

Zachowawcza polityka OPEC+ i sankcje wymierzone w rosyjską ropę i produkty naftowe powodują, że prognozowany wzrost popytu nakłada się na napiętą sytuacją po stronie podaży ropy i paliw. To skutkuje cenami surowca utrzymującymi się na wysokim poziomie.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 30 stycznia – 5 lutego 2023:

Poniedziałek
• Niemcy - PKB

Wtorek
• Japonia – produkcja przemysłowa
• Niemcy – inflacja konsumencka
• Strefa euro - PKB

Środa
• Chiny – indeks PMI dla przemysłu
• Polska – indeks PMI dla przemysłu
• Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
• USA – raport ADP
• USA – indeks ISM dla przemysłu
• USA – decyzja ws. stóp procentowych

Czwartek
• Strefa euro – decyzja ws. stóp procentowych
• USA – zamówienia w przemyśle

Piątek
• USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
• USA – indeks ISM dla usług

źródło: e-petrol


POWIĄZANE

Główny Inspektorat JHARS podał najnowsze informacje o egzaminach kwalifikacyjnyc...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) przedstawia cyklicznie najważnie...

Związek Zawodowy Rolników "KORONA" nie jest zadowolny z ostatniego porozumienia,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę