EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Czy ceny paliw pójdę w górę?

29 stycznia 2023
Czy ceny paliw pójdę w górę?

W kolejnych dniach zmiany na plus niestety będą wyraźne - zwłaszcza dotyczyć może to oleju napędowego. Warto wspomnieć, że dzieje się to na kilka dni przed wejściem w życie unijnego embarga dla importu z Rosji paliw gotowych.

Wpływ embarga jest jak na razie trudny do oszacowania, jednak można uznać, że strukturalna zmiana, jaką będzie odejście od zaopatrywania się w diesla z Rosji przez całą Europę może przez jakiś czas jeszcze wiązać się z wyższymi cenami tego paliwa.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe

 

Rafineryjne cenniki w górę

Szczególnie znacząca zmiana w cennikach hurtowych dotyczy benzyn – benzyna 98-oktanowa kosztuje dzisiaj 5801,2 zł/m sześc., a więc o 116 zł ponad wynikami z ostatniego weekendu. W przypadku benzyny 95-oktanowej cena ulokowała się dzisiaj na poziomie 5444,4 zł/m sześc. – to o ponad 90 zł więcej niż w minioną sobotę. Olej napędowy drożał w hurcie wolniej, sprzedawany jest dzisiaj średnio po 6213,6 zł/m sześc., czyli o niecałe 15 zł więcej niż w ostatni weekend. O ponad 40 zł drożał także olej opałowy, którego cena średnia wynosi 5143,4 zł/m sześc.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  rafinerie

 

Kierowcy się nie ucieszą

W kolejnych dniach (między 30 stycznia i 5 lutego) niestety zmiany cen na polskich stacjach będą odczuwalne dla portfeli tankujących. W przypadku cen benzyny 98-oktanowej spodziewamy się poziomu 7,31-7,44 zł/l. W cenach benzyny Pb95 będziemy zapewne widzieć przedział między 6,60 i 6,74 zł/l. Wyraźna zmiana na plus dotyczyć może także oleju napędowego, który może kosztować 7,64-7,79 zł/l. Zmiana dotycząca autogazu będzie mniejsza niż w przypadku paliw tradycyjnych i ceny na stacjach w kolejnym tygodniu wynieść mogą 3,18-3,24 zł/l.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe

 

 Ropa naftowa odporna na spadki

W pierwszej połowie mijającego tygodnia na rynku naftowym w Londynie doszło do przeceny notowań ropy Brent. W środę jej cena spadła do poziomu 85,41 USD/bbl. Korekta była jednak krótkotrwała i przed weekendem większa część strat została odrobiona. W piątkowe przedpołudnie za baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie kupujący płacili blisko 88 dolarów, czyli niemal tyle samo, ile na zamknięciu poprzedniego tygodnia.

Cena surowca utrzymuje się na wysokim poziomie, bo inwestorzy liczą na większy popyt na paliwa w największych gospodarkach świata – USA i Chinach. Podstawy do optymizmu w przypadku tempa rozwoju tej pierwszej dały publikowane w tym tygodniu dane, m.in. dotyczące amerykańskiego PKB za IV kwartał 2022 roku, które były wyższe od prognoz. W odniesieniu do Chin nadzieje inwestorów związane są z odchodzeniem przez władze w Pekinie od restrykcyjnej polityki zerowej tolerancji dla koronawirusa i poluzowaniem epidemicznych obostrzeń w ostatnich tygodniach.

Zachowawcza polityka OPEC+ i sankcje wymierzone w rosyjską ropę i produkty naftowe powodują, że prognozowany wzrost popytu nakłada się na napiętą sytuacją po stronie podaży ropy i paliw. To skutkuje cenami surowca utrzymującymi się na wysokim poziomie.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 30 stycznia – 5 lutego 2023:

Poniedziałek
• Niemcy - PKB

Wtorek
• Japonia – produkcja przemysłowa
• Niemcy – inflacja konsumencka
• Strefa euro - PKB

Środa
• Chiny – indeks PMI dla przemysłu
• Polska – indeks PMI dla przemysłu
• Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
• USA – raport ADP
• USA – indeks ISM dla przemysłu
• USA – decyzja ws. stóp procentowych

Czwartek
• Strefa euro – decyzja ws. stóp procentowych
• USA – zamówienia w przemyśle

Piątek
• USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
• USA – indeks ISM dla usług

źródło: e-petrol


POWIĄZANE

W pierwszy dzień wiosny, tj. 21 marca br., w godzinach od 9:00 do 15:00 odbędzie...

Szkoły ponadpodstawowe znów zawalczą o Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym!  ...

28. edycja targów rolniczych Agrotech była prezentacją najnowszych osiągnięć bra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę