aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy europosłowie na pewno chcą ograniczeń?

13 marca 2024
Czy europosłowie na pewno chcą ograniczeń?

Twierdzenia dotyczące ekologii: Czy posłowie do Parlamentu Europejskiego naprawdę chcą ograniczyć rolnictwo węglowe?

W związku z przyjęciem dziś stanowiska plenarnego Parlamentu Europejskiego stosowanie kompensacji kredytów węglowych zostanie znacznie ograniczone, co zniechęci do stosowania praktyk rolnictwa wykorzystującego węgiel.

Plenum Parlamentu Europejskiego właśnie głosowało nad wnioskiem dotyczącym dyrektywy w sprawie uzasadniania twierdzeń ekologicznych (DSGC). Celem tego projektu legislacyjnego jest wyjaśnienie i wzmocnienie uzasadnienia wszelkich wyraźnych twierdzeń dotyczących ekologiczności odnoszących się do produktów i handlowców wprowadzanych na jednolity rynek. Posłowie do Parlamentu Europejskiego obradujący na sali plenarnej w Strasburgu głosowali za wszystkimi poprawkami kompromisowymi opracowanymi przez współsprawozdawców Cyrusa Engerera (S&D, MT) i Andrusa Ansipa (Renew, EE).

Copa i Cogeca zdecydowanie sprzeciwiają się przegłosowanym ograniczeniom dotyczącym wykorzystania kredytów węglowych do celów kompensacji. Ubolewamy, że wiele ograniczeń uniemożliwi rolnikom pełne korzystanie z ram ustanowionych w ramach certyfikacji usuwania dwutlenku węgla. W rzeczywistości kredyty węglowe pochodzące z upraw węglowych są dostępnym i łatwo dostępnym narzędziem, które może pomóc UE w osiągnięciu celów klimatycznych. Uniemożliwiając sprzedaż kredytów węglowych na dobrowolnym rynku (lub ustanawiając silne ograniczenia), rynek zostaje pozbawiony skutecznego narzędzia ograniczania i usuwania emisji.

Co więcej, Copa i Cogeca ubolewają nad faktem, że rolnicy będą musieli przejść proces podwójnej weryfikacji, aby poświadczyć swoje oświadczenia dotyczące i tak już dobrowolnych praktyk środowiskowych; rolnicy, którzy już przestrzegają Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), dodatkowe, dobrowolne praktyki środowiskowe („ekoprogramy” lub „środki agroekologiczne”), dla których przewidziano już proces weryfikacji, będą zobowiązani do ponownej weryfikacji, jeżeli podejmą decyzję komunikować się na ich temat. Pośród ogłoszenia Komisji w sprawie pilnych środków upraszczających w rolnictwie przyjęte dzisiaj podejście wydaje się całkowicie sprzeczne z wyznaczoną tendencją.

Obecnie niezwykle istotne jest uwzględnienie w negocjacjach trójstronnych ulepszeń ze strony państw członkowskich.

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę