A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Czy mamy szansę na samowystarczalność energetyczną wsi?

12 października 2022
Czy mamy szansę na samowystarczalność energetyczną wsi?

Już 21 października 2022 rusza V. edycja Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”,

Jakie są perspektywy polskiego sektora energetycznego? Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Jakie są szanse rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich? Jakie bariery musimy pokonać w tym obszarze? To pytania, które zostaną postawione podczas V. edycji Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, odbywającej się 21 października br. w Grodnie k. Międzyzdrojów.

O zielonej energii będącej przyszłością wsi oraz efektywności energetycznej obszarów wiejskich w Polsce dyskutować będą przedstawiciele resortu gospodarki, organizacji pozarządowych, branżowych i środowisk naukowych, a także samorządowcy, politycy i przedsiębiorcy. Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonają Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

Podczas październikowego wydarzenia odbędą się dwa panele: Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich oraz Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich.

Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich

W ramach pierwszego panelu omówione zostaną możliwości wsparcia energetyki odnawialnej, a w szczególności biogazowni w zakresie polityki energetycznej na terenach rozproszonych w Polsce. W obliczu widma kryzysu energetycznego w Europie po agresji Rosji na Ukrainę, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energetycznych jest jednym z najistotniejszych zagadnień, dla których należy szukać pilnych, a zarazem efektywnych rozwiązań.

W panelu wezmą udział:

Henryk Kowalczyk – wicepremier RP, minister odpowiedzialny za rolnictwo i energetykę na obszarach wiejskich
Norbert Lins – przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI)
Teresa Czerwińska – wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE
Narcis de Carreras Roques – prezes GD4s

Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich

Tej kwestii poświęcony będzie drugi panel. Towarzyszyć mu będzie dyskusja ekspercka o doświadczeniach przedsiębiorców i inwestorów w obszarze realizacji przedsięwzięć OZE w Polsce – od etapu projektowania i realizacji do użytkowania przedmiotowych instalacji. Poruszony zostanie również temat perspektywy intensyfikacji wsparcia i rozwoju tej gałęzi energetyki w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej.


Dyskutować o tym będą zaproszeni goście:

Grzegorz Brodziak – prezes zarządu Goodvalley AGRO S. A.
Krzysztof Dziaduszyński – członek zarządu PAK PCE Fotowoltaika Sp. z o.o.
Marcin Laskowski – prezes zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o.
Ryszard Pawlik – doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do PE
Mateusz Balcerowicz – dyrektor Departamentu Innowacji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

- Kryzys gospodarczy, wyrażający się m.in. szalejącymi cenami gazu i energii elektrycznej, wymusza poszukiwanie skutecznych rozwiązać łagodzących jego skutki. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym kryzysem są odnawialne źródła energii, o których będziemy dyskutować podczas konferencji. Jak najszersze wykorzystanie źródeł odnawialnych, a także zwiększenie efektywności energetycznej na terenach miejskich i wiejskich to jedno z założeń Europejskiego Zielonego Ładu. W ostatnich latach widoczny jest dynamiczny rozwój zielonej energetyki na terenach wiejskich, ale nie brakuje też ograniczeń i wyzwań związanych z rozwojem branży OZE. Czy jesteśmy w stanie zintensyfikować rozwój OZE na obszarach wiejskich, a jednocześnie przezwyciężyć istniejące bariery? Czy OZE są jedyną drogą do osiągniecia samowystarczalności energetycznej? Tym między innymi rozważaniom poświęcona będzie tegoroczna konferencja w Międzyzdrojach– mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji EFRWP.

Program konferencji dostępny jest na stronie: https://www.forum-grodno.pl/agenda/.

„Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” to cykl prestiżowych konferencji poświęconych problematyce bezpieczeństwa energetycznego, środowiska naturalnego oraz rolnictwa w kontekście rozwoju obszarów wiejskich w Polsce oraz Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion.

Konferencja odbędzie się w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów. Wszystkich zainteresowanych technologią odnawialnych źródeł energii i ochroną środowiska na obszarach wiejskich zapraszamy do rejestracji poprzez stronę: https://www.forum-grodno.pl/.

***

Już od ponad 30 lat Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich oraz pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi. Działalność EFRWP skupia się na wspomaganiu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz realizacji szeregu inicjatyw i projektów edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

W 2015 roku Fundacja utworzyła w Grodnie k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie) Centrum Współpracy Międzynarodowej, gdzie prowadzi część swojej działalności statutowej. W CWM Grodno realizowane są projekty w dziedzinie ochrony przyrody, nauki, edukacji, kultury oraz konferencje. Jedną z nich jest cykl „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, w ramach którego w gronie m.in. ekspertów, przedstawicieli rządu i agencji rządowych, poruszane są najistotniejsze tematy związane z odnawialnymi źródłami energii i ochroną klimatu.

Więcej o Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: www.efrwp.pl

Konferencje „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” organizowane są przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

 


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę