aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Czy moda może być eko?

12 grudnia 2023
Czy moda może być eko?

artykuł sponsorowany

Coraz łatwiejszy dostęp do zmieniających się trendów sprawił, że branża odzieżowa zakwestionowała swoje wartości. Znane marki pod naporem klientów zwróciły się ku zrównoważonym rozwiązaniom. Czy jest to wystarczające? Czy moda potrafi być eko?

Czy warto śledzić trendy?

Rozwijające się na przestrzeni ostatnich lat fast fashion zgromadziło wielu przeciwników i przeciwniczek. Osoby, które z coraz większym dystansem podchodzą do konsumpcjonizmu, starają się być bardziej świadome podczas dokonywania swoich wyborów. Dotyczy to nie tylko codziennych zakupów, ale także tych z kategorii odzieży czy obuwia.

Nie od dziś wiadomo, że moda zatacza koło. Twórcy trendów pojawiających się na topowych wybiegach bezustannie inspirują się dokonaniami swoich poprzedników. Z tego powodu to, co staje się popularne, może przypominać rzeczy, które chętnie noszono kilka lub kilkanaście sezonów temu. A zatem żaden miłośnik mody nie musi decydować się na zakup kolejnych spodni, kurtki lub butów zaraz po tym, jak w sklepie pojawi się nowa kolekcja.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twojej szafie znajdują się rzeczy wracające właśnie do mody. Warto poszukać też w kolekcji mamy czy innej bliskiej osoby. A jeśli znalezione buty przeżyły już swoje, możesz sprawdzić propozycje wzorowane na modelach z lat 80 i 90 adidas ZX dostępne w Answear.com lub spróbować odnowić parę samodzielnie. W przypadku obuwia warto skorzystać z usług szewców.

Świadome zakupy – co jest ważne?

Jeśli dopiero zaczynasz interesować się tematem świadomych zakupów, nie musisz całkowicie rezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Taka radykalna zmiana może okazać się rozwiązaniem krótkotrwałym. Wystarczy zdecydować się na kilka praktyk, które uważasz za słuszne. Prawdopodobnie mniejsze kroki z czasem doprowadzą Cię do kolejnych rozwiązań dobrych dla środowiska, stopniowo zmieniając nawyki na lepsze. Nie trzeba odrzucać kupowania nowych rzeczy i wyposażać się wyłącznie w te używane.

Możesz zmniejszyć ilość zakupów lub częstotliwość ich robienia. Zwróć przy tym uwagę na jakość wybranych produktów. Im będzie lepsza, tym dłużej Ci posłużą. Sprawdzaj też skład. Świadome zakupy opierają się na wyborze materiałów pochodzących z recyklingu – takie znajdziesz na przykład w modelach adidas Nizza. Podchodź odpowiedzialnie do zakupów i zastanów się kilka razy, czy naprawdę potrzebujesz danej rzeczy.

Ekologia staje się modna

buty adidas Nizza

Współczesne podejście do przemysłu odzieżowego dynamicznie się zmienia. Moda na eko staje się coraz bardziej widoczna. Przy produkcji ubrań i obuwia w wielu miejscach standardem stają się etyczne normy i korzystanie z zalet recyklingu, co cenią sobie klienci. Jednak, aby zredukować ślad węglowy, potrzebna jest chęć obu stron. A zatem wprowadzenie widocznej zmiany opiera się na decyzji zarówno marek, jak i konsumentów.

 Moda może być eko, jeśli marki i producenci zwrócą się ku rozwiązaniom, zgodnym z normami zrównoważonego rozwoju. Z drugiej strony konsumenci powinni kierować się zasadami świadomych zakupów. Jednak już teraz istnieją produkty tworzone przyjazne dla środowiska.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę