Czy na rynku paliw może być taniej?

23 września 2022
Czy na rynku paliw może być taniej?

Ja podaje branżowy portal e-ptrol, ostatni tydzień lata przyniósł na rynku detalicznym znaczące obniżki. W przypadku diesla skala zmian spadkowych sięgnęła nawet 30 gr na litrze. Czy dalszy ciąg zmian w dół jest jeszcze możliwy?

Wydaje się, że o optymizm z perspektywy kierowców może być nieco trudniej - paliwa w hurcie bowiem wyraźnie drożeją, co może niestety powodować zmianę w górę na stacyjnych pylonach.

benzyna_diesel ceny paliw stacje benzynowe

 

 

W rafineriach w górę

Niestety zmiany, z jakimi mamy do czynienia w polskich rafienriach nie są dobrym rokowaniem dla potencjalnych spadków cen - średnia cena benzyny Pb98 wynosi dzisiaj 6298 zł/m sześc., a więc o 65 zł więcej niż w poprzedni piątek. W ciągu ostatnioego tygodnia o 100 zł podrożała także benzyna 95-oktanowa, a paliwo to kosztuje 5770 zł/m sześc. Jeszcze wyraźniejsza zmiana w górę dotyczy oleju napędowego, kosztującego dzisiaj 6580 zł/m sześc. To o 188 zł więcej niż w ubiegły piątek. Dla oleju opałowego także mamy dynamiczną zwyżkę - paliwo to kosztuje dzisiaj 5339 zł/m sześc., co daje nam podwyżkę o 166 zł w omawianym okresie.

 

benzyna_ceny paliw rafinerie

 

 

Prognoza detaliczna bez dużych zmian

W okresie między 26 września i 2 października ceny benzyny 98-oktanowej wynosić mogą 6,99-7,12 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej ceny na większości stacji ulokują się w przedziale 6,19-6,32 zł/l. Jeśli chodzi o olej napędowy, przewidujemy poziom cen wynoszący 7,07-7,19 zł/l. Autogaz nie będzie mocno różnił się swym poziomem cen od bieżącego - widełki dla tego paliwa wyniosą w kolejnym tygodniu 3,02-3,10 zł/l.

benzyna diesel prognoza cen paliw

 

Cena ropy naftowej blisko kilkumiesięcznych minimów

Ceny ropy Brent w ostatnich dniach wahają się w okolicach poziomu 90 dolarów, pozostając w bezpośredniej bliskości kilkumiesięcznych minimów. Notowaniom surowca ciążą decyzje banków centralnych, które w walce z szalejącą inflacją podnoszą stopy procentowe, pogarszając w ten sposób perspektywy popytu na produkty naftowe. W piątkowe przedpołudnie baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie kosztuje poniżej 89 dolarów i jej cena spada w rejon minimów z początku tygodnia, zanotowanych w poniedziałek na poziomie 88,50 USD/bbl.

Choć sytuacja po stronie podaży ropy nie wygląda zbyt optymistycznie, m.in. za sprawą spadających zapasów, problemów z wydobyciem w ramach OPEC+ czy coraz mniej realnym porozumieniem z Iranem, to od początku września notowania surowca nie zbliżyły się do poziomu 100 dolarów. Obawy o sytuację gospodarczą na świecie są na tyle duże, że inwestorzy ignorują też obecnie problemy związane z sankcjami nałożonymi na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 26 września – 2 października 2022:

Poniedziałek
• Japonia – indeks PMI dla przemysłu
• Niemcy – indeks instytutu Ifo

Wtorek
• USA – zamówienia w przemyśle

Czwartek
• Niemcy – inflacja konsumencka
• USA - PKB

Piątek
• Japonia – produkcja przemysłowa
• Chiny – indeks PMI dla przemysłu
• Wielka Brytania – PKB
• Polska – inflacja konsumencka
• USA – dochody i wydatki Amerykanów

***

e-petrol.pl od 2001 roku tworzy portal branżowy, za pomocą którego dostarcza danych i specjalistycznych usług wspomagających handel paliwami w Polsce (m.in. przy pomocy platformy aukcyjnej - Elektronicznej Giełdy Paliw). Serwisy informacyjne e-petrol.pl są źródłem informacji o wydarzeniach na rynku paliw oraz przedstawiają aktualną sytuację w postaci rynkowych notowań transakcyjnych. Monitorowane są rzeczywiste hurtowe jak również detaliczne ceny paliw w Polsce. Właścicielem portalu e-petrol.pl jest firma doradcza Information Market S.A.

źródło: e-petrol


POWIĄZANE

Powodów, by sięgać po polskie produkty mleczne jest wiele – mówi Justyna Żulewsk...

Ranking 5 największych festiwali na świecie pod względem liczby użytkowników. Zo...

Na nowy rok firma Würth Polska przygotowała specjalną ofertę promocyjną, w skład...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę