aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy na stacjach benzynowych będzie taniej?

5 grudnia 2022
Czy na stacjach benzynowych będzie taniej?

W ostatnich dniach w hurcie mieliśmy zwyżkę cen, jednak wciąż jest spory potencjał do ewentualnych korekt cen na rynku detalicznym.

Obawy o wpływ na sytuację rynkową wejścia w życie embarga na rosyjską ropę i posiedzenia OPEC podczas tego weekendu są wprawdzie znaczące, ale obecnie mamy do czynienia z bardzo wysokimi marżami w detalu, co sugeruje możliwość pewnej obniżki w cenach na stacjach.

Drożej w hurcie


benzyna, diesel, ceny paliw,  rafinerie, stacje benzynowe


W ostatnich dniach zmiany cen są wyraźnie zwyżkowe w porównaniu z cenami z ostatniego weekendu. Benzyna 98-oktanowa podrożała najmniej spośród paliw podstawowych - 6142 zł/m sześc. to 27 zł więcej niż w sobotę. W przypadku benzyny Pb95 zmiana wyniosła 214 zł w górę, a średnia cena to 5785 zł/l. Diesel drożał nieco wolniej, do poziomu 6622 zł/l, a więc o 123 zł ponad wyniki z weekendu. O 210 zł na metrze sześc. podrożał także olej opałowy, który kosztuje 5432 zł/l.

Prezent od Świętego Mikołaja przy dystrybutorach?


benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe


W okresie między 5 i 11 grudnia dla wszystkich paliw będzie spodziewana zmiana cen w dół. Średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w widełkach 7,13-7,28 zł/l, a benzyna Pb95 kosztować będzie 6,43-6,55 zł/l. W przypadku oleju napędowego ceny tego paliwa znajdować się będą w przedziale 7,63-7,76 zł/l. Ceny autogazu na rynku polkim powinny znajdować najczęściej w przedziale 2,93-2,99 zł/l.

 

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe prognoza

 

Tydzień wzrostów na rynku naftowych

Przełom listopada i grudnia na giełdach naftowych przyniósł wzrost notowań surowca, które oddaliły się od dwumiesięcznych minimów. Po załamaniu cen z ubiegłego piątku, w tym tygodniu obserwowaliśmy systematyczne odrabianie strat i w czwartek baryłka ropy Brent kosztowała w trakcie dnia nawet ponad 89 dolarów. W piątkowe przedpołudnie notowania surowca na giełdzie w Londynie wahają się w rejonie 87 dolarów.

Wsparciem dla wyższych cen ropy była w ostatnich dniach kombinacja optymistycznych doniesień z Chin, gdzie luzowana jest część epidemicznych obostrzeń, wyraźnego spadku zapasów surowca w USA oraz spekulacji na temat możliwego pogłębienia cięć limitów wydobycia na grudniowym spotkaniu OPEC+.

Inwestorzy na rynku naftowym czekają też na decyzje dotyczące limitu cenowego dla rosyjskiej ropy. Od jego wysokości może zależeć to, czy dostawy z tego kierunku zostaną poważnie ograniczone. Według najnowszych doniesień Unia Europejska ustaliła poziom 60 dolarów za baryłkę i jeśli faktycznie taki limit zostanie ustalony, to jego wpływ na bieżące zaopatrzenie rynku ropy będzie niewielki.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 5-11 grudnia 2022:

Poniedziałek
• Chiny – indeks PMI dla usług
• USA – indeks ISM dla usług
• USA – zamówienia w przemyśle

Wtorek
• Niemcy - zamówienia w przemyśle
• USA – bilans handlu zagranicznego

Środa
• Chiny – bilans handlu zagranicznego
• Polska – decyzja ws. stóp procentowych
• Niemcy – produkcja przemysłowa
• Strefa euro - PKB

Czwartek
• Japonia - PKB

Piątek
• Chiny – inflacja konsumencka
• USA – inflacja producencka


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę