Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Czy sprzedaż złomu jest opodatkowana?

24 lipca 2023
Czy sprzedaż złomu jest opodatkowana?

Okres wiosny i lata to doskonały czas na przeprowadzenie porządków wokół swojej posesji. Wielokrotnie w tym czasie odkrywamy gromadzące się sterty metalowych przedmiotów, które niepotrzebnie zajmują miejsce na podwórku lub w garażu. To idealna okazja, aby pozbyć się starych blach, narzędzi, sprzętu ogrodniczego lub rolniczego i zużytych części samochodowych. Może nawet na Twoim podwórku stoi stary, niszczejący i pokryty korozją samochód, którym od dawna miałeś się zająć?

Sprzedaż takiego złomu może przynieść Ci nie tylko uporządkowanie przestrzeni, ale także pewną gotówkę, więc dlaczego tak mało osób się na to decyduje? Przyczyną może być obawa związana z opodatkowaniem takiej transakcji. Wiele osób myśli, że po zapłaceniu fiskusowi pozostanie im niewielka kwota ze sprzedaży złomu, dlatego nie chcą tracić na to czasu. 

Zanim jednak porzucisz całkowicie myśl o sprzedaży niepotrzebnych rupieci, sprawdź jak wygląda kwestia opodatkowania sprzedaży złomu i jakie przepisy to regulują.

Jakie przepisy regulują podatki od sprzedaży złomu?

Sprzedaż złomu regulują dwa akty prawne, kolejno są to:

  • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r. - reguluje ona zagadnienia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne oraz związane z tym obowiązki prawno-podatkowe.
  • Ustawa z dnia 09.09.2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych - dotyczy ona przepisów podatkowych od czynności cywilnoprawnych w skrócie PCC. Są to wszystkie transakcje, przy których zawierana jest umowa kupna- sprzedaży.

W przypadku, gdy jesteś osobą fizyczną i zamierzasz sprzedać złom za umówioną kwotę w punkcie skupu, nie zapłacisz podatku od osób fizycznych. Taka sprzedaż dokonywana raz w roku lub rzadziej nie może być traktowana zgodnie z ustawą jako źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Nawet osoby prowadzące jakąkolwiek działalność gospodarczą nie są zobligowane ze swojej strony uiścić opłaty podatkowej z takiej sprzedaży.

Oznacza to, że uzyskane w ten sposób pieniądze ze sprzedaży złomu lub metali szlachetnych pozostaną w Twojej kieszeni i nie musisz się nimi dzielić z Urzędem Skarbowym.

Sprzedaż auta na złom - przepisy podatkowe

W przypadku sprzedaży pojazdu do stacji demontażu pojazdów w celu jego złomowania obowiązują Cię przepisy podatkowe od czynności cywilnoprawnych. Co to oznacza? Nabycie pojazdu z przeznaczeniem do demontażu (złomowania) podlega naliczeniu podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli podstawa opodatkowania, a więc cena zapłacona zbywcy pojazdu na podstawie umowy kupna-sprzedaży (o ile cena ta odpowiada wartości rynkowej) przekracza 1000 zł. Stawka PCC w odniesieniu do rzeczy ruchomych wynosi 2%, a obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.

Z tego wynika, że podstawą do opodatkowania będzie tu umowa kupna-sprzedaży opiewająca na kwotę wyższą od 1000 złotych, jednak kwestia rozliczenia się z Urzędem Skarbowym pozostaje jedynie po stronie nabywcy, a więc auto kasacji.

Warto wiedzieć, że ceny oferowane przez skupy aut na złom to zwykle kwoty w wysokości kilkuset złotych.

Kiedy musimy zapłacić podatek od sprzedaży złomu?

Tylko w przypadkach, gdy sprzedaż złomu przez osobę fizyczną nie ma związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą lub takiej działalności nie prowadzi podatek nie jest obowiązkowy. Jednak osoby posiadające firmę, w której produkowanie i sprzedaż złomu stanowi źródło dochodu - od każdej tego typu transakcji będą musiały odprowadzić podatek dochodowy. Gdy obie strony są podatnikami VAT, obowiązek naliczenia podatku jest po stronie sprzedającego po wystawieniu faktury. 

Sprzedaż złomu bez podatku - podsumowanie

Sprzedaż złomu przez osoby fizyczne w skupie, dla których nie jest to źródło dochodu mogą sprzedawać złom okazjonalnie bez podatków. Jeśli więc chcesz pozbyć się zalegających na Twoim podwórku przedmiotów lub masz samochód, który należy skasować, wybierz profesjonalną firmę Auto kasacja Wałbrzych. W pakiecie bezpłatnych usług otrzymasz transport na miejsce, wszystkie niezbędne dokumenty i gotówkę za swój złom do ręki! Pamiętaj, że sprzedając niepotrzebne odpady, przyczyniasz się do ochrony środowiska i nic na tym nie tracisz.

oprac. redakacja ppr.pl


POWIĄZANE

fot, ppr.pl NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrona i OPZZRIOR piki...

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę