CTR_80917

Czy wiesz, jak pozbyć się złych nawyków finansowych?

20 października 2016
Czy wiesz, jak pozbyć się złych nawyków finansowych?

Twoja szafa jest pełna sukienek, a ty wydajesz całą kolejną pensję na nowe? Nie przepadasz za owocami, a mimo tego kupujesz obierak do bananów, bo jest akurat promocja? Złe nawyki finansowe to problem wielu z nas. Na szczęście można je wyplenić? W jaki sposób?

Przy podejmowaniu decyzji finansowych kierujemy się zazwyczaj schematami. Dlatego tak ważne jest, aby zakorzenić w sobie dobre nawyki finansowe – takie, które pozwolą nam oszczędzać i rozsądnie planować wydatki. To niełatwe, ale wykonalne.

„Żeby wyhodować w sobie dobre nawyki finansowe, przede wszystkim trzeba wyplenić te stare. Musimy zastanowić się, co nam przeszkadza i co powoduje, że nie możemy tego nowego nawyku nabrać” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Karolina Oleksa, psycholog, trener i wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Pamiętajmy przy tym, że niemożliwe jest pozbycie się wszystkich złych przyzwyczajeń finansowych naraz. Eliminujmy je pojedynczo. Zacznijmy od tych, które przeszkadzają najbardziej. I co ważne, z każdym nawykiem zrywajmy stopniowo – nie rezygnujmy z danego przyzwyczajenia z dnia na dzień, bo wtedy może ono łatwo powrócić.

Kiedy zaś już uda nam się pozbyć jakiegoś złego nawyku, wykształćmy w jego miejsce ten dobry. W podobny sposób – krok po kroku. Oczywiście nie jest to zadanie proste. Czasami na jego wykonanie będziemy potrzebować kilku, kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu tygodni. Ale gra jest warta świeczki – nagrodą będą zaoszczędzone pieniądze na koncie bankowym i brak niepotrzebnie kupionych rzeczy w domu.

infowire.pl


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

W Polsce wzrosło spożycie soków, przyczyniła się do tego trzyletnia kampania pro...

Począwszy od 21 listopada 2017 roku polskie produkty mleczarskie będą oferowane,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę