"Daj żabie przejść" – happening na rzecz pomocy dla płazów w Gdańsku

16 kwietnia 2018
"Daj żabie przejść" – happening na rzecz pomocy dla płazów w Gdańsku

"Daj żabie przejść" – pod takim hasłem uczniowie, urzędnicy i mieszkańcy Gdańska będą przenosić żaby. Miasto realizuje program czynnej ochrony płazów już od 10 lat. Dzięki temu każdego roku ratowanych jest kilka tysięcy przedstawicieli tego gatunku.

Happening "Daj żabie przejść" odbędzie się w sobotę w Gdańsku w Dolinie Królewskiej, przy ul. Do Studzienki. „Przenosimy żaby. Potrzebna każda para rąk do pomocy” – apeluje gdański magistrat.

Zagrożone są gatunki żab i ropuch, które wędrują z dotychczasowych siedlisk do najbliższego zbiornika wodnego, by złożyć skrzek. Na kwiecień - maj przypada okres godowy gadów, związany z ich migracją. Przeprawiając się przez jezdnię, która często znajduje się na ich trasie przemarszu, masowo giną pod kołami samochodów. Wpadają również w tzw. pułapki antropogeniczne, z których nie potrafią się wydostać. Takie pułapki to m.in. drogowe studzienki kanalizacyjne i deszczowe, kolektory, niezabezpieczone wykopy, czy zbiorniki wodne ze stromymi brzegami.

Wydział środowiska urzędu miasta w Gdańsku od 10 lat organizuje akcję pomocy żabom, będącym w Polsce pod ochroną. Każdego roku w znanych miejscach wędrówek płazów, szczególnie dla nich niebezpiecznych, rozstawiane są płotki, znaki i pułapki - wiaderka, a grupy wolontariuszy przenoszą płazy do zbiorników wodnych.

Koordynator akcji Marcin Tryksza z wydziału środowiska gdańskiego magistratu ocenia, że „wpływ ruchu kołowego na śmiertelność drobnych gatunków zwierząt, wśród zoologów znany jest od dawna, marginalizowany jest jednak w środowisku drogowców”. Podkreślił, że co roku na drogach ginie „ogromna liczba drobnych kręgowców, wśród których najliczniejszą grupą są właśnie płazy”. Z tego względu w 2008 roku Gdańsk rozpoczął pilotażowy program czynnej ochrony płazów na terenie miasta. Urząd Miasta podał, że co roku dzięki programowi pomocy płazom ratowanych jest kilka tysięcy przedstawicieli tego gatunku.

Został także stworzony Płazi Patrol Interwencyjny, który przez całą dobę przyjmuje zgłoszenia dotyczące wędrówek żab i zagrożeń, jakie napotykają one na swojej drodze. Z dyżurnymi patrolu można skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 724 323 481.

W Gdańsku płazy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo na ulicach: Góralska, Michałowskiego, Do Studzienki, Myśliwska, Bytowska, Kwietna, Spacerowa oraz w rejonach zbiorników wodnych i retencyjnych. Miasto podaje, że co roku dzięki programowi pomocy płazom ratowanych jest kilka tysięcy przedstawicieli tego gatunku.

W sobotniej akcji pomocy płazom w Gdańsku mają wziąć udział, tradycyjnie już, podopieczni i pracownicy zaprzyjaźnionej z miastem Fundacji Sprawni Inaczej. Przenosić żaby będą również uczniowie szkoły podstawowej Fregata, urzędnicy gdańskiego magistratu oraz pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. „Obecność każdego, komu na sercu leży los zwierząt, mile widziana” – zwraca uwagę urząd miasta. Happening "Daj żabie przejść" odbędzie się w sobotę w Dolinie Królewskiej, przy ul. Do Studzienki w godz. 11 – 12.

 

Bożena Leszczyńska (PAP)


POWIĄZANE

W związku ze zbliżającym się przyjęciem zmienionych wieloletnich ram finansowych...

Na sesji 27 maja 2020 r. zrealizowano pierwsze transakcje w systemie notowań jed...

Doświadczyliśmy wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków i jedzenia w r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę