Dalsze utrudnienia dla rolników mających pola zagranicą

15 kwietnia 2020
Dalsze utrudnienia dla rolników mających pola zagranicą

W dniu 14. kwietnia 2020 r. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Spraw Zagranicznych Pana Jacka Czaputowicza o podjęcie środkami dyplomacji, działań które rozwiązałyby problem przekraczania granicy polsko-litewskiej oraz innych przez polskich rolników mających grunty poza granicami kraju, w celach wykonywania działalności rolniczej.

Zgodnie np. z litewskimi przepisami przekroczenie granicy państwowej może odbywać się jedynie na określonych przejściach granicznych (Kalvarija – Budzisko i Lazdijai – Ogrodniki). Natomiast wszystkie osoby, które będą chciały wjechać na terytorium Litwy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, muszą złożyć wniosek o wydanie właściwego upoważnienia do Ministra Rolnictwa Republiki Litewskiej wraz z uzasadnieniem.

Ponadto, każdy rolnik uprawiający ziemię poza granicami Polski powinien być zwolniony z obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, podobnie jak kierowcy przewożący towary.

Z uwagi na powyższe wnioskujemy o możliwe jak najszybsze podjęcie działań środkami dyplomacji w celu umożliwienia wjazd rolnikom sprzętem rolniczym w wyznaczonych miejscach w celu prowadzenia prac polowych.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości szuka produktów przyszłości, które mog...

18 listopada o godz. 14:00 odbędzie się internetowa debata poświęcona zielonej t...

Unijni decydenci powinni wzmocnić mechanizm ochrony upraw ryżu w UE n w obliczu ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę