CTR_80917

Delegacja Senegalu w Polsce

27 października 2016

Minister Krzysztof Jurgiel podpisał dziś „Memorandum o porozumieniu między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Rolnictwa i Wyposażenia Wsi Republiki Senegalu o współpracy w dziedzinie rolnictwa”.

- Memorandum jest kolejnym krokiem na drodze rozwoju współpracy, pozwoli na podjęcie nowych inicjatyw sprzyjających rozwojowi obu krajów – powiedział polski minister rolnictwa.

- Wysokość obrotów handlowych w sektorze rolno-spożywczym nie odzwierciedla rzeczywistego potencjału naszych gospodarek – dodał Krzysztof Jurgiel. Dlatego strona polska jest zainteresowana zarówno intensyfikacją wymiany, jak i poszerzeniem jej asortymentu, po uprzednim uzgodnieniu kwestii weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Podpisanie dokumentu, to element trwającej w Polsce wizyty delegacji Republiki Senegalu pod przewodnictwem prezydenta Macky Salla. Sygnatariuszem po stronie senegalskiej jest minister spraw zagranicznych Mankeur Ndiaye.

Uczestnicy spotkania mówili dziś o konieczności intensyfikacji współpracy w zakresie rolnictwa i wzajemnej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Strony zapewniły, że zamierzają wspierać nawiązywanie kontaktów naukowo-technicznych i handlowych w dziedzinie rolnictwa, marketingu rolnego oraz przetwórstwa rolno-spożywczego między jednostkami naukowymi, podmiotami gospodarczymi i innymi instytucjami, działającymi w obszarze rolnictwa w obu państwach, w ramach posiadanych pełnomocnictw i kompetencji.

W Memorandum podkreślono potrzebę wspierania rozwoju współpracy w dziedzinach:

- handlu towarami rolno-spożywczymi, w tym wspieranie rozwoju relacji biznesowych między podmiotami gospodarczymi działającymi w sektorze rolno-spożywczym obu państw;

- wymiany informacji na temat regulacji prawnych dotyczących prowadzenia działalności handlowej oraz inwestycyjnej na terytorium obu państw;

- wymiany informacji na temat istniejących możliwości uzyskania wsparcia administracyjnego w zakresie rozpoczynania oraz prowadzenia działalności handlowej i inwestycyjnej przez podmioty zagraniczne;

- wymiany doświadczeń i informacji w dziedzinie rolnictwa i przetwórstwa  rolno-spożywczego;

- wymiany informacji o wymaganiach sanitarno-weterynaryjnych obu państw;

- szkoleń i wymiany specjalistów;

- wymiany informacji dotyczących wystaw i targów rolnych.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Senegalu zaznaczył, że wśród priorytetów jego kraju są między innymi modernizacja rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Delegacja Senegalu przyjechała do Polski na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wizyta potrwa do jutra, a jej głównym celem jest dalsza intensyfikacja relacji dwustronnych.

MRiRW


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę