aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Diesel, benzyna: czy jest szansa na dalsze obniżki cen paliw??

18 czerwca 2023
Diesel, benzyna: czy jest szansa na dalsze obniżki cen paliw??
Mijający tydzień przyniósł nieznaczną korektę cen paliw na polskich stacjach tankowania i pewnie wielu Polaków zastanawia się, z jakim wydatkiem będzie wiązało się tankowanie baku auta przed pierwszym wakacyjnym wyjazdem. Z analiz e-petrol.pl wynika, że w tym roku kierowcy nie muszą się obawiać podwyżek.

W polskich rafineriach 24 tydzień tego roku upłynął pod znakiem przeceny – zmiany cen nie miały tym razem charakteru skokowego i obniżki cen benzyn kształtowały się na poziomie od 0,52 do 1,20 proc. Średnia cena najbardziej popularnej benzyny bezołowiowej 95 wynosi dziś 5125 zł netto, to o 62 zł mniej niż w ubiegły piątek. Olej napędowy w rafineriach także potaniał w ostatnich dniach o 25 zł i kosztuje przeciętnie 4943,60 zł netto za 1000 litrów.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe, rafinerie, hurt
 
Większe spadki cen pojawiły się w połowie tygodnia, ale w przypadku benzyn częściowo zostały zniwelowane wczorajszą podwyżką. Wg prognoz e-petrol.pl dla rynku hurtowego w sobotę można spodziewać się bardzo niewielkich korekt w cennikach rafinerii, a to oznacza, że także na stacjach ceny powinny zachować się stabilnie.
 
Z ostatniego monitoringu cen na stacjach paliw, przeprowadzonego przez e-petrol.pl 14 czerwca 2023 r. wynika, że przeciętnie litr najpopularniejszej benzyny 95 kosztował 6,51 zł po spadku o grosz, a za olej napędowy po 6-groszowej obniżce kierowcy płacili przeciętnie 6,11 zł. Swojej ceny nie zmienił tylko autogaz, który kosztował średnio w Polsce 2,92 zł/l.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe
 
Prognozowane niewielkie obniżki cen hurtowych w rafineriach raczej nie znajdą odzwierciedlenia na stacjach paliw. Analiza e-petrol.pl na nowy tydzień (19-23 czerwca) przewiduje, że średnia cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna, podobnie jak w tym tygodniu, mieścić się w przedziale 6,46-6,57 zł/l, a litr oleju napędowego może kosztować przeciętnie 6,08-6,21 zł. Korekty cen, przynajmniej na razie, nie muszą obawiać się właściciele samochodów z instalacją gazową - za litr LPG kierowcy mogą płacić ok. 2,88-2,96 zł.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe prognoza
 
 Powodem, dla którego, pomimo obniżek cen w hurcie, wyraźnej przeceny na stacjach możemy w najbliższych dniach nie zobaczyć, są bardzo niskie poziomy marż detalicznych, szczególnie w  przypadku diesla. Nie oznacza to jednak, że właściciele stacji dopłacają do sprzedaży paliw. Rozumieć to należy raczej w ten sposób, że okresowo dzielą się oni z kierowcami swoim rabatem handlowym, aby utrzymać cenę paliwa na niższym, atrakcyjnym dla kierowców poziomie.
 
 Emocjonujący tydzień bez widocznego przełomu
 
Ostatnie dni na rynku naftowym charakteryzował brak zdecydowania wśród inwestorów i każda kolejna sesja przynosiła zmianę kierunku notowań. Najmniej za baryłkę ropy Brent płacono w poniedziałek, kiedy jej cena na giełdzie w Londynie znalazła się w trakcie dnia poniżej 72 dolarów. W piątkowe przedpołudnie, zbliżając się do poziomu 76 dolarów, notowania surowca ustanowiły tygodniowe maksima.
 
W centrum uwagi inwestorów w mijającym tygodniu była decyzja amerykańskich władz monetarnych w sprawie poziomu stóp procentowych. Fed, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił je na niezmienionym poziomie, ale zasygnalizował, że cykl podwyżek w tym roku może być jeszcze kontynuowany. Taki kierunek polityki monetarnej może negatywnie odbić się na tempie wzrostu gospodarczego na świecie, bo stanowi m.in. problem dla sektora bankowego. To pogarsza perspektywy popytu na paliwa, a te już przed posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej nie były zbyt optymistyczne i skłoniły w ostatnich dniach instytucje finansowe do skorygowania w dół prognoz cen ropy na ten rok. Swoje szacunki obniżył Goldman Sachs, według którego w grudniu br. ropa Brent będzie kosztować 86 dolarów za baryłkę, wobec wcześniejszych przewidywań na poziomie 95 dolarów. Analitycy JP Morgan swoją prognozę na ten rok dla baryłki ropy Brent obniżyli z 90 na 81 dolarów.
 
Pierwsza reakcja na giełdach naftowych na sygnały płynące ze strony Fed była spadkowa, ale przed weekendem straty zostały odrobione i notowania surowca wróciły w okolice poziomu zamknięcia ubiegłego tygodnia. Wsparciem dla wyższych cen ropy są rosnące ograniczenia w wydobyciu wdrażane przez producentów współpracujących w ramach OPEC+ oraz nadzieja na przyspieszenie konsumpcji paliw w Chinach.

Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 19-25 czerwca 2023:
 
Wtorek
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – inflacja producencka
 
Środa
•    Wielka Brytania – inflacja konsumencka
•    Polska – produkcja przemysłowa

Czwartek
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – zmiana zapasów ropy i paliw
 
Piątek
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

źródło: e-petrol

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę