aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Diesel, benzyna na początku grudnia w dół

4 grudnia 2023
Diesel, benzyna na początku grudnia w dół
Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w ostatnich dniach nie jest duża. Spadkowa tendencja powinna być jednak kontynuowana także na początku grudnia, dzięki czemu przedświąteczne tankowanie będzie tańsze niż przed rokiem.
 
benzyna, diesel, ceny paliw, prognoza

Przecena na stacjach jest możliwa dzięki korzystnej sytuacji na rynkach międzynarodowych, gdzie od kilku tygodni umacnia się złotówka, a notowania ropy naftowej, po spadkach z drugiej połowy października, ustabilizowały się w rejonie 80 dolarów. Na szczęście dla kierowców rewolucji na rynku ropy nie powinny przynieść też ostatnie decyzje OPEC+ w sprawie polityki wydobycia na nadchodzące miesiące.
 
Paliwa w rafineriach coraz tańsze

benzyna, diesel, ceny paliw, rafinerie, stacje benzynowe
 
Na hurtowym rynku paliw w mijającym tygodniu dominowały nieznaczne obniżki. Sprowadziły one notowania 95-oktanowej benzyny w rafineriach do przedwyborczych poziomów. Metr sześcienny tego paliwa w oficjalnych cennikach krajowych producentów kosztuje dzisiaj średnio 4781,80 zł i jest o 25,60 zł tańszy niż w ubiegły piątek. Olej napędowy w tym samym okresie potaniał o 76 złotych i jest aktualnie wyceniany na 5135,40 zł/metr sześcienny. Diesel pozostaje jednak wyraźnie droższy niż w połowie października, kiedy w hurcie kosztował mniej niż 4800 zł.
 
Kontynuacja przeceny na stacjach

benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe
 
Detaliczne ceny paliw spadają drugi tydzień z rzędu. Najmocniej potaniał olej napędowy, który po 5-groszowej obniżce kosztuje średnio 6,64 zł/l. Niewiele mniejszą, bo 4-groszową obniżkę zanotowaliśmy w przypadku 95-oktanowej benzyny i autogazu. Litr benzyny kosztuje aktualnie 6,47 zł, a tankowanie LPG to wydatek rzędu 3,03 zł/l.
 
Niewielkie, kilkugroszowe obniżki cen na stacjach powinniśmy zobaczyć także w nadchodzącym tygodniu. Prognoza e-petrol.pl na początek grudnia zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 6,36-6,48 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,55-6,67 zł/l, a dla LPG 2,98-3,05 zł/l.
 

OPEC nie zrobił rewolucji
 
Wyczekiwana z niepokojem decyzja kartelu producentów i ich sojuszników okazała się niewypałem a nie poważnym ładunkiem wybuchowym - a przynajmniej tak ocenił ją rynek, który po ogłoszeniu ostatecznych ustaleń co do poziomów redukcji wydobycia zareagował pokaźną przeceną surowca. Przedstawiciele OPEC+ ustalili, że w kolejnym miesiącu będzie przeprowadzana dobrowolna redukcja wydobycia o 900 tys. baryłek dziennie, która ma uzupełniać już obowiązujące cięcia w produkcji o 1,3 miliona baryłek dziennie, co łącznie daje nam wynik na poziomie 2,2 mln baryłek. Jednocześnie wśród ciekawych wiadomości pojawiła się sugestia, że „o ile warunki rynkowe będą sprzyjające”, to obecne cięcia produkcji będą stopniowo wygaszane po pierwszym kwartale – to pierwsza poważna deklaracja ze strony największych uczestników porozumienia odnośnie zmiany polityki. Warto też zauważyć, że w gronie krajów, mogących w nowym roku dołączyć do OPEC+, znalazła się Brazylia, jednak nie zamierza ona poddawać się przymusowi limitowania produkcji.
 
 
Warto również wspomnieć, że sporym zaskoczeniem był w tym tygodniu odczyt Energy Information Administration na temat zapasów w USA - rezerwy ropy odnotowały zwyżkę o 1,61 mln baryłek, choć analitycy oczekiwali spadku o 1 mln baryłek. Z kolei zapasy benzyn wzrosły o 1,76 mln baryłek, a analitycy oczekiwali spadku o 0,4 mln baryłek. W przypadku średnich destylatów zamiast oczekiwanego wzrostu o 0,2 mln baryłek EIA ogłosiła skokowy wzrost aż o 5,22 mln baryłek.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 
Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 4 – 10 grudnia 2023:
 
Poniedziałek
 • Niemcy - bilans handlu zagranicznego s.a. (EUR)
 • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku
Wtorek
 • Strefa Euro - inflacja producencka
 • USA - raport ISM dla usług
Środa
 • Niemcy - zamówienia w przemyśle
 • Strefa Euro - sprzedaż detaliczna
 • USA - bilans handlu zagranicznego
Czwartek
 • Niemcy - produkcja przemysłowa
 • Strefa Euro - Produkt Krajowy Brutto 
Piątek
 • Japonia - Produkt Krajowy Brutto
 • USA - zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
Sobota
 • Chiny - inflacja CPI/PPI  

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę