aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Diesel, benzyna na stacjach stabilizacja

13 marca 2023
Diesel, benzyna na stacjach stabilizacja
W obecnej sytuacji trudno oczekiwać wyraźnych przecen na polskich stacjach paliw - budzić optymizm może jednak fakt, że aktualna cena diesla jest o 56 groszy niższa niż na początku lutego.

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe
 
Niestety w analogiczny sposób nie mogą się pocieszać kierowcy tankujący benzynę, która jest w tym tygodniu o dwa grosze droższa niż w poprzednią środę i jej ceny wciąż są bliskie poziomom sprzed miesiąca.
 
Tanieją średnie destylaty

benzyna, diesel, ceny paliw,  rafinerie

Na rynku hurtowym w Polsce mamy w tym tygodniu wyraźnie odmienne tendencje dla benzyn i średnich destylatów (oleje opałowy i napędowy). Benzyna 98-oktanowa sprzedawana jest dzisiaj średnio po 5749,80 zł/m sześc., czyli o 9 zł drożej niż w ostatni weekend, a benzyna Pb95 po 5363,80 zł/m sześc., czyli o 19 zł więcej niż w sobotę. Jeśli chodzi natomiast o diesla - wskutek raptownej obniżki z wczoraj średnia cena wynosi obecnie 5582,80 zł/m sześc. - co okazuje się wynikiem o 180 zł niższym niż w zeszły weekend. W analogicznym okresie olej opałowy potaniał o ponad 145 zł i metr sześc. tego paliwa kosztuje aktualnie 4587,40 zł/m sześc.

Prognozy bez niespodzianek

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe prognoza
 
W okresie między 13 i 19 marca 2023 nie oczekujemy dynamicznej przeceny dla benzyn. Jeśli chodzi o benzynę 98-oktanową, przewidujemy, że większość stacji będzie mieć ceny z przedziału 7,34-7,47 zł/l/. W przypadku benzyny 95-oktanowej ceny zamkną się w przedziale 6,66-6,77 zł/l. Mimo, że na niektórych obiektach pojawiały się ceny poniżej 7 zł za litr oleju napędowego, aktualna prognoza cen hurtowych dla tego paliwa wynosi 7,04-7,16 zł/l. Względnie stabilnie zachowywać się będą także ceny autogazu, który kosztować może 3,12-3,20 zł/l. 
 
Realizacja zysków na rynku naftowym
 
Mijający tydzień na rynku naftowym przyniósł wyraźną przecenę notowań surowca. Ropa Brent, która w trakcie poniedziałkowej sesji kosztowała ponad 86 dolarów, dzisiaj jest o ponad pięć dolarów tańsza. W piątkowe przedpołudnie baryłkę surowca na giełdzie w Londynie można było kupić za niecałe 81 dolarów.
 
Argumentów za spadkiem cen ropy dostarczyły wypowiedzi szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który w trakcie wtorkowego wystąpienia przed komisją ds. bankowości w Kongresie zasygnalizował, że docelowy poziom stóp procentowych w Stanach prawdopodobnie będzie wyższy niż wcześniej zakładano. Taki „jastrzębi” ton wypowiedzi Jerome’a Powella dał impuls do realizacji zysków na rynku naftowym. Perspektywa podnoszenia stóp procentowych w Stanach przestraszyła inwestorów, bo dalsze zacieśnianie polityki monetarnej może negatywnie odbijać się na tempie wzrostu gospodarczego i ograniczy popyt na paliwa.
 
Przed weekendem do pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych, które nie ominęło giełd naftowych, przyczyniły się problemy jednej z amerykańskich instytucji finansowych - Silicon Valley Bank (SVB). Notowania banku, po tym jak ogłosił emisję akcji w celu zwiększenia swoich kapitałów, zanurkowały. Akcje SVB zostały w czwartek przecenione o 60 proc. i wycena banku spadła o ponad 80 mld dolarów.
 
Zasięg spadków na rynku ropy cały czas jest jednak ograniczony przez oczekiwane odbicie popytu na produkty naftowe w Chinach. Według prognoz zaprezentowanych w tym tygodniu przez sekretarza generalnego OPEC dzienne zapotrzebowanie na surowiec w Państwie Środka wzrośnie w bieżącym roku o 500-600 tys. baryłek.
 

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 13-19 marca 2023:
 
Wtorek
•    USA – inflacja konsumencka
 
Środa
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – inflacja producencka
•    USA – sprzedaż detaliczna

Czwartek
•    Polska – inflacja bazowa
•    Strefa euro – decyzja ws. stóp procentowych
 
Piątek
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
•    USA – produkcja przemysłowa

***
e-petrol.pl od 2001 roku tworzy portal branżowy, za pomocą którego dostarcza danych i specjalistycznych usług wspomagających handel paliwami w Polsce (m.in. przy pomocy platformy aukcyjnej - Elektronicznej Giełdy Paliw). Serwisy informacyjne e-petrol.pl są źródłem informacji o wydarzeniach na rynku paliw oraz przedstawiają aktualną sytuację w postaci rynkowych notowań transakcyjnych. Monitorowane są rzeczywiste hurtowe jak również detaliczne ceny paliw w Polsce. Właścicielem portalu e-petrol.pl jest firma doradcza Information Market S.A.                    

POWIĄZANE

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

16.05.br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” C...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę