Adama_Spyrale_1-31.05.21

Dlaczego Brexit jest zagrożeniem w mleczarstwie?

16 września 2019
Dlaczego Brexit jest zagrożeniem w mleczarstwie?

VÖM – Stowarzyszenie Mleczarzy Austriackich uznaje nieuporządkowany Brexit za szczególne zagrożenie dla europejskiego i austriackiego rynku mleczarskiego. Podkreślił to Helmut Petschar Prezes VÖM. Brexit budzi poważne zaniepokojenie austriackich mleczarni, ponieważ Wielka Brytania z importem około 480 tys. ton sera i około 90 tys. ton masła jest dużym importerem produktów mleczarskich w UE.

Nieuregulowany Brexit może spowodować poważne zakłócenia rynku z dnia na dzień. Obecni eksporterzy do Wielkiej Brytanii szukają nowych rynków w UE, co dodatkowo zwiększa presję rynkową. Dlatego dla przemysłu mleczarskiego dostęp do rynku w Wielkiej Brytanii pozostaje bardzo ważny.

Związek zwraca uwagę również na niepokojący wzrost cen ropy, kosztów wynagrodzeń, transportu, materiałów opakowaniowych, co nie znajduje przełożenia w cenie produktu finalnego na półce.

Wśród ciekawych faktów przytoczonych przez austriacki związek zwraca uwagę fakt, że produkcja mleka ekologicznego nadal rozwija się pozytywnie i stanowi 18,7% całkowitej produkcji (najwyższy poziom w UE).

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

W związku z informacjami o podjęciu przez Urząd Pełnomocnika Rządu ds. Centralne...

Zachęcamy: gospodarstwa rolne (producentów produkcji podstawowej) i przedsiębior...

Panie ministrze Puda, wiosna się kończy, trzeba obudzić się ze snu zimowego i ws...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę